Ο Αταμάν της “Εφές” αποθέωσε τον Γκριγκόνις: “Όπως ο Σίμον…”

2024-02-02T22:15:37+00:00 2024-02-02T22:26:56+00:00.

Μάνος Φυρογένης

02/Feb/24 22:15

Στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα της Ζαλγκίρις με τον Παναθηναϊκό είδαν στον Αταμάν και νόμιζαν ότι έπαιζαν με την Εφές. Αποθέωσε τον Γκριγκόνις ο Τούρκος τεχνικός και τον παρομοίωσε με τον κομβικότατο για εκείνο, Κρούνοσλαβ Σιμόν.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός του ΟΑΚΑ δεν… παίζεται, μακριά όμως από το “σπίτι” του γνώρισε δεύτερη σερί ήττα.

Ο Εργκίν Αταμάν όπως και στη flash interview μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις, έτσι και στη συνέντευξη Τύπου στάθηκε στην κακή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του, οι οποίοι δεν έπαιξαν όσο σκληρά θα ήθελε.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο Τούρκους τεχνικός πρόσθεσε: “Έπαιξαν επιθετικά, μας ανάγκασαν σε αρκετά λάθη (15). Ο Έβανς έκανε το τέλειο παιχνίδι, ήταν πολύ δύσκολο για εμάς να τον μαρκάρουμε. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ερνανγκόμεθ έκανε πολλά λάθη, δεν ήταν τόσο πιεστική η άμυνα του. Μας χτύπησαν στο low post με τον Ουλανόβας και τον Σμιτς. Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντίνος δεν απάντησε σκληρά σε αυτήν την επιθετικότητα. Μείναμε στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία 2-3 λεπτά όμως η Ζαλγκίρις πήρε μία νίκη που άξιζε περισσότερο.

Ο Έβανς όταν είναι στη μέρα του, είναι πολύ δύσκολο να τον μαρκάρεις. Στην αρχή προσπαθήσαμε να τον παίξουμε με hedge out όμως πάσαρε καλά στον Μπιρούτις και σκόραρε εκείνος. Αλλάξαμε άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο για να προστατέψουμε τους ρόλους μας και εκείνος σούταρε μετά από pick n roll. Έχουμε έναν από τους καλύτερους περιφερειακούς αμυντικούς στην Ευρωλίγκα που έχει σταματήσει πολλούς σκόρερ φέτος και το έκανε και τον πρώτο γύρο στο ΟΑΚΑ. Είχαμε μεγάλη επιτυχία όμως σήμερα πήρε εκδίκηση από τους παίκτες μου. Είναι πολύ δύσκολο για όλες τις ομάδες να περάσουν από εδώ με τέτοια ατμόσφαιρα.”

Επίσης κλήθηκε να σχολιάσει και το λόγο που κράτησε στην ομάδα τον Γκριγκόνις στην ομάδα το καλοκαίρι. “Είναι ένας πολύ ωραίος τύπος. Όταν παρακολούθησα τα παιχνίδια του από την περασμένη σεζόν, διέκρινα ότι αν αλλάξω το ρόλο του, να τον κρατήσω περισσότερο στη θέση “3” όπως χρησιμοποιούσα τον Σιμόν στην Εφές σε αυτή τη θέση, προσαρμόζεται πολύ καλά και τώρα είναι ένα από τους παίκτες-κλειδιά μας σε αυτήν την επιτυχημένη σεζόν που έχουμε. Χαίρομαι που κάνει αυτά που του έχω ζητήσει. Έχει ποιότητα, μπορεί να σουτάρει να κάνει pick n roll. Είναι έξυπνος παίκτης και στην άμυνα, ας πούμε σήμερα ήταν ο καλύτερος στο μαρκάρισμα του Ουλανόβας. Πριν από κάποια χρόνια ήταν ένας από τους καλύτερους φόργουορντ στη λίγκα, πέρυσι δεν τα πήγε τόσο καλά αλλά φέτος νομίζω ότι είναι και πάλι πολύ σημαντικός παίκτης για εμάς.”

Μεταξύ άλλων ρωτήθηκε και για την απόλυση του Ερντέμ Τσαν από την προηγούμενη ομάδα του, αποφεύγοντας να απαντήσει.

Αταμάν: “Με τέτοια άμυνα είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις εκτός έδρας”