Εφές: Έριξε 100άρα στην Μακάμπι με σούπερ Λάρκιν, παίρνει μπρος και… ελπίζει

2024-02-08T20:22:16+00:00 2024-02-08T21:32:32+00:00.

Μάνος Φυρογένης

08/Feb/24 20:22

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Μιγιάτοβτς στον πάγκο για την Εφές που λύγισε τη Μακάμπι με 105-91 στη Ρίγα και δείχνει αποφασισμένη για να κυνηγήσει τις πιθανότητές της για τα play-in.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Μακριά από τα στενά του Βοσπόρου σε μία πόλη που μυρίζει… μπάσκετ εδώ και πάνω από μισό αιώνα (Ρίγα), βυθισμένη στη συλλογική λήθη της, Εφές και Μακάμπι χάρισαν θέαμα στον ουδέτερο και εκείνοι που χαμογέλασαν εν τέλει ήταν οι Τούρκοι (105-91).

Σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες πήγαν… περίπατο, η παρέα του εκπληκτικού Σέιν Λάρκιν των 22 πόντων, 6 ασίστ και 32 βαθμών στο σύστημα αξιολόγησης, δεν έχασε ποτέ τα ηνία από τα 22′ και μετά και έφτασε στην 11η της νίκη στο πλαίσιο της 26η στροφής.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα μετά τον Παναθηναϊκό για τη Μακάμπι (13-13) που έπαιξε χωρίς τον Λορέντζο Μπράουν και κινδυνεύει να χάσει και τη 10άδα. Δεν της έφτανε ο Μπάλντγουιν που σταμάτησε στους 26 πόντους και είχε και πέντε τελικές πάσες.

Δείτε τα Στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ξέχασαν να παίξουν άμυνα

Υψηλός ρυθμός από τα πρώτα λεπτά στην Αρένα της Ρίγας με τους σταρ των δύο ομάδων (Λάρκιν και Μπάλντγουιν) να αναλαμβάνουν δράση από πολύ νωρίς (11-13 με οκτώ πόντους έκαστος).

Ο Κόλσον ήταν και εκείνος ζεστός (οι δυο τους είχαν 16 από τους 18 πόντους της Μακάμπι) με την λέξη άμυνα να… αγνοείται από το λεξιλόγιο των δύο ομάδων στην πρώτη περίοδο (29-27).

Ενδεικτικό στοιχείο της αλλεργικής τους διάθεσης στην άμυνα το μόλις ένα λάθος από κάθε ομάδα στα πρώτα 20′.

Η απουσία του Οτούρου από τη ρακέτα της Εφές ήταν εμφανής με την τριπλέτα Κόλσον, Κλίβελαντ, Μπάλντγουιν να κάνει τη ζημιά ωστόσο τη ζημιά.

Οι Τούρκοι παρόλο που είχαν για ένα ακόμα παιχνίδι χαμηλά τον Κλάιμπερν (δύο πόντους στο πρώτο ημίχρονο) βρίσκονταν μέσα στο παιχνίδι χάρις την τριάδα Μπουμπουά, Λάρκιν (13 πόντοι στην πρώτη περίοδο) και Πλάις .

Οι δύο ομάδες εκτελούσαν στο όριο του 50% έξω από τα 6,75μ., με την αρμάδα του Μιγιάτοβιτς να έχει σταθερά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο από το 55-59 και μετά, τρέχοντας ένα επιμέρους 18-8.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με την Μακάμπι να κυνηγά πάντοτε στο σκορ. Ο Ερκάν Οσμάνι έκανε career-high στο σκοράρισμα με 13 πόντους όντας ο X-Factor και με δικό του καλάθι έδωσε… αέρα επτά πόντων (85-78 στο 33′).

Ο Νέμπο πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 90-84 και εκεί έφτασε η ώρα του Λάρκιν για να… τελειώσει το ματς. Ο “δαιμόνιος” σούπερ σταρ της Εφές με πέντε δικούς του πόντους ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο παιχνίδι σε διψήφια τιμή (95-84), ρίχνοντας τίτλους τέλους.

Που κρίθηκε

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, η Εφές ήταν ασταμάτητη έχοντας σε όλο το ματς καλύτερο ποσοστό σε δίποντο και τρίποντο αλλά και ελέγχοντας τα ριμπάουντ (38 έναντι 30).

Η Μακάμπι επιτρέπει πολλά στα αντίπαλα γκαρντ και δεν υπήρχε περίπτωση κάτι τέτοιο ο Σέιν Λάρκιν να μην το εκμεταλλευτεί. Με 22 πόντους, 6 ασίστ και 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ο Αμερικανός ήταν όλα τα λεφτά.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91

Εφές (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 22 (4/7 τριπ., 6 ασίστ), Μπουμπουά 20, Μπράιαντ 4, Οντσέλ, Γκαζί, Κλάιμπερν 10, Τόμπσον 5, Γίλντιζι, Πλάις 12, Οσμάνι 13, Ουίλις 9, Τζόουνς 10

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 12, Γουέμπ 4, Μπάλντγουιν 26, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντι Μπαρτσελομέο 10, Ριβέρο 11, Κοέν, Μάγιερ, Νέμπο 11, Μπλατ 3, Κόλσον 12

Photo credit: EuroLeague