2024-02-10T16:33:28+00:00 2024-02-10T16:34:51+00:00.

10/Feb/24 16:33

juancho-hernangomez

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και την Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ, με τον Χουάντσο Ερναγκόμεθ να φωνάζει ”παρών”.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις έξι σερί εντός έδρας νίκες, κερδίζοντας και την Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ με 74-63, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι πράσινοι, μετά και τη νίκη της Μονακό στη Μπολόνια, έχουν το ίδιο ρεκόρ με τις δυο αυτές ομάδες, όμως στην ισοβαθμία υπερτερούν, για το #3 της βαθμολογίας.

Οι πρωταγωνιστές πολλοί για τους νικητές, με την άμυνα να είναι αυτή που ξεχωρίζει, όπως δήλωσε χαρακτηριστικά στο Eurohoops ο Μάριους Γκριγκόνις. Ο Κέντρικ Ναν ήταν πρώτος σκόρερ με νέο ρεκόρ σουτ στην ιστορία της ομάδας, ο Ματίας Λεσόρ έδωσε πάλι το 100%, ενώ ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έβγαλε άμυνες και ενέργεια.

Για να φτάσουμε στον παίκτη που ακούστηκε λιγότερο από όλους. Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Αν και είχε ένα πρόβλημα στο αριστερό χέρι, όχι μόνο αγωνίστηκε, αλλά ξεχώρισε. Σε 22:53 λεπτά στο παρκέ, είχε 5 πόντους (2/2 δίποντα, 1/2 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 18 PIR. Μετά από 19 ματς, μετράει 4,2 πόντους-3,8 ριμπάουντ με 46,4% δίποντα, 27,3% τρίποντα, 78,3% βολές σε 17:20 λεπτά.

Και πάμε στον αριθμό που κάνει την διαφορά για τον Ισπανό αστέρα, αλλά και την ομάδα. Ο Εργκίν Αταμάν εμπιστεύτηκε τον παίκτη του, σε ένα ματς που ήταν must-win για τους πράσινους. Μιλάμε για τον τρίτο μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής του 28χρονου φέτος στην Ευρωλίγκα και τον μεγαλύτερο μετά την δεύτερη αγωνιστική, όταν είχε 25:07 λεπτά στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Μπάγερν. Μεσολάβησαν 16 παιχνίδια και 120 ημέρες.

Στην πρεμιέρα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό και πάλι στο ΟΑΚΑ, αγωνίστηκε για 43:12 λεπτά (παράταση). Παραμένει η καλύτερη βραδιά του με 13 πόντους-10 ριμπάουντ και 25 PIR. Αν απομονώσουμε το ranking, τότε οι 18 βαθμοί πουυ συγκέντρωσε απέναντι στην Φενέρ το βράδυ της Παρασκευής (9/2) είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοσή του στην σεζόν.

Μπορεί στην τέταρτη περίοδο να έπαιξε μόλις για ένα λεπτό, με τον Ντίνο Μήτογλου να παίζει σε όλο σχεδόν το δεκάλεπτο (18:09 λεπτά), όμως το μόνο σίγουρο είναι ότι είχε κάνει την δουλειά του… και με το παραπάνω. Όλα αυτά ενώ δεν έπαιξε καθόλου ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος μπορεί σε πολλά ματς να δώσει μερικά λεπτά και στην θέση ”τέσσερα”.

Παρεμπιμπόντως, ο 29χρονος φόργουορντ φαίνεται πως δεν είναι ακόμα στο 100% μετά το χειρουργείο που έκανε στο γόνατο και που τον άφησε εκτός για αρκετούς μήνες. Γι’ αυτό και μετά το τέλος του αγώνα, έπιασε αμέσως δουλειά, περνώντας σχεδόν δυο ώρες στο γυμναστήριο, προκειμένου να προετοιμαστεί σωματικά για την δύσκολη συνέχεια που έρχεται για την ομάδα του.

Όσο για τον Ερνανγκόμεθ, μπορεί να πέρασε κι αυτός έναν τραυματισμό που τον κράτησε μακριά από τα παρκέ για καιρό, όμως στο πιο κατάλληλο σημείο, επιβεβαιώνει ότι μπορεί να αποτελέσει ”κεφάλαιο” για τον Παναθηναϊκό, ειδικά από την στιγμή που ο Μήτογλου κάνει σαρωτική σεζόν. Μέσα σε τόσες απαιτήσεις, ο κόουτς Αταμάν τους χρειάζεται όλους.

Χαρακτηριστικά όσα είπε στο ”americanos24” ο Ναν για τον συμπαίκτη του και που δείχνουν το αντίκτυπο που έχει ο τελευταίος εντός και εκτός παρκέ για την υπόλοιπη ομάδα.

”Ο Χουάντσο μάς πάει σε άλλο επίπεδο, ειλικρινά. Και προπονήθηκε έτσι όλη την εβδομάδα. Ήταν επιθετικός και ήξερα ότι θα έκανε ένα μεγάλο παιχνίδι”

Αταμάν στο Eurohoops Show: “Υψωμένες γροθιές στο ΟΑΚΑ, υψωμένες γροθιές στο Βερολίνο” (video)