“Καυτό” ξεκίνημα και… ψυχραιμία η Λαμποράλ

2015-12-30T21:29:25+00:00 2015-12-31T14:02:15+00:00.

30/Dec/15 21:29

Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από το Κάουνας, επικρατώντας 89-68 της Ζαλγκίρις και ξεκίνησε με το… δεξί το Top-16.

Μολονότι, ο Γιάννης Μπουρούσης έμεινε στα ρηχά (4π.,7ρ.) η ομάδα της Βιτόρια εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα των κοντών της κι έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα.

Με την τριπλέτα των Άνταμς, Σενγκέλια και Κοζέρ να ηγείται η Λαμποράλ μπήκε δυνατά στο Κάουνας κι επέβαλε τον ρυθμό της. Οι Βάσκοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και σκόραραν 33 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου να βρεθούν στο +22 (36-14). Η Ζαλγκίρις βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 22-49 στα μέσα της δεύτερης περιόδου κι έδειχνε να μην ξέρει που πατά και που βρίσκεται, παρά τις προσπάθειες του Ίαν Βουγιούκα (13π., 7ρ.).

Οι παίκτες του Κράπικας δεν είχαν και πολλά περιθώρια, γι’ αυτό και στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να εξαντλήσουν τις πιθανότητες που είχαν για να κάνουν την ανατροπή. Τελικά, αυτό που τους έβαλε στο παιχνίδι ήταν η άμυνα τους καθώς δέχθηκαν μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο και πήγαν στην τέταρτη περίοδο όντας πίσω με μονοψήφια διαφορά (55-64).

Το ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ανήκε στην Λαμποράλ, η οποία παρέμεινε ψύχραιμη στην αντεπίθεση των γηπεδούχων κι απέδειξε ποια ομάδα το ήθελε περισσότερο στο κρίσιμο σημείο. Η ομάδα της Βιτόρια ξεκίνησε με 12-2 κι εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (76-57 στο 35’), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.