Παρτιζάν – Εφές 100-90: Στο κόλπο των playoffs με ρεκόρ καριέρας του Αβράμοβιτς!

2024-02-29T22:24:37+00:00 2024-02-29T23:47:21+00:00.

gadamopoulos

29/Feb/24 22:24

Adjusic-Avramovic-LeDay

Η Παρτιζάν έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών της, ξέφυγε δύο νίκες από την Εφές και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι μίας θέσης στα Play-In, με μία σπουδαία παράσταση του Αλέκσα Αβράμοβιτς, με 30π..

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η καλύτερη έδρα των ομάδων που αυτή τη στιγμή είναι… εκτός της πρώτης δεκάδας της φετινής Ευρωλίγκα, «μίλησε» και την Πέμπτη (29/2). Η Παρτιζάν επιβεβαίωσε το πόσο σημαντική είναι η «Stark Arena», νικώντας με 100-90 την Εφές.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που μετρά 10-3 στο Βελιγράδι, έφτασε σε ρεκόρ 13-14, άφησε την Εφές (11-16) δύο νίκες πίσω και, για παν ενδεχόμενο, κάλυψε και το -6 της ήττας στην Κωνσταντινούπολη. Οι γηπεδούχοι, με μπροστάρη τον Αλέκσα Αβράμοβιτς, που πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 30π. (είχε 24 κόντρα στη Μακάμπι τον περασμένο Οκτώβριο), πάτησαν γκάζι στην τέταρτη περίοδο, μετά το 64-59 του 30΄.

Εξαιρετικό ματς και από τον Ζακ ΛεΝτέι, με 21π., ενώ ο «Ζοτς» πήρε μεγάλη βοήθεια και από τους Κέβιν Πάντερ (16π.) και Ντανίλο Άντζουσιτς (15π. με 3/3τριπ. και 6/6βολ.), οι οποίοι κάλυψαν και το κενό των απόντων, Νάναλι και Κοπρίβιτσα.

Για την Εφές, η οποία υπέστη τη 12η ήττα της σε 14 εκτός έδρας αγώνες φέτος, τα 8/22τριπ. ήταν λίγο, ενώ δεν έφτασαν οι 17π. του Κλάιμπερν και οι 13π. του Πλάις. Ο Λάρκιν έμεινε στους 11π. με 3/7 σουτ και 6ασ. και ο κορυφαίος περσινός πασέρ, Ντάριους Τόμπσον «κόλλησε» στους 4π. με μόλις μία τελική πάσα. Η πρωταθλήτρια Τουρκίας έχει κατακτήσει το 2022 το Final Four στο ίδιο γήπεδο, όμως κόντρα στη «Stark Arena» μετρά από ρο 2020 ρεκόρ 0-5 απέναντι σε Παρτιζάν και Ερυθρό Αστέρα…

Για την επόμενη, 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Παρτιζάν φιλοξενείται στις 8/3 την Αρμάνι στο Μιλάνο, ενώ η Εφές υποδέχεται στις 7/3 τη Μπάγερν στην Κωνσταντινούπολη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Με οδηγό Λάρκιν

Η Εφές πάτησε πιο καλά στο παρκέ και προηγήθηκε 8-6, πριν απαντήσει η Παρτιζάν με 5-0 και προσπεράσει 11-8 στο 5΄, με το πρώτο τρίποντο του Πάντερ. Οι Τούρκοι πέτυχαν ένα επιμέρους 12-4 στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, ξέφυγαν με 20-15 και έκλεισαν την περίοδο στο 20-17, με 5π. του Λάρκιν.

Σόου ΛεΝτέι και Αβράμοβιτς

Ο Αβράμοβιτς καθόρισε τον ρυθμό στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του πήρε ενέργεια από την άμυνα και με τον βασικό γκαρντ της να φτάνει τους 9π., βρέθηκε στο 31-28 του 14΄. Οι φιλοξενούμενοι, χάρη σε 7π. του Κλάιμπερν, πήραν το προβάδισμα με 32-31, αλλά για λίγο. Το σόου του ΛεΝτέι, που είχε δύο εντυπωσιακά καρφώματα και μέτρησε 11π. ως το ημίχρονο, έφερε τους Σέρβους στο +6 (41-35) του 19΄, πριν από το 43-40 της ανάπαυλας.

Διψήφια διαφορά και…συμμάζεμα

Η εξαιρετική σερβική άμυνα κράτησε την Εφές στο μηδέν για τρία λεπτά, ενώ με ένα επιμέρους 9-2 ξέφυγε με 52-42 στο 45΄, χάρη στο ξέσπασμα του Αβράμοβιτς, που πέτυχε 7π. στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα του κόουτς Μιγιάτοβιτς αντέδρασε και πλησιάσει στο 58-55 του 27΄, με 11π. του Πλάις. Η άνοδος του Πάντερ, που είχε 8π. στο δεκάλεπτο, κράτησε την Παρτιζάν μπροστά με 64-59 στο 30΄.

Πού κρίθηκε: Στα 12/24τριπ. της Παρτιζάν, η οποία σκόραρε 36π. στο τέταρτο δεκάλεπτο, και στην πολυφωνία της με τέσσερις παίκτες με 15+ πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αλέκσα Αβράμοβιτς «κουβάλησε» τη σερβική ομάδα σε όλο το ματς και το ολοκλήρωσε με ρεκόρ καριέρας και 30π., με 9/10διπ., 3/6τριπ., 3/4βολ. και τρεις ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-40, 64-59, 100-90.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Λεντέι 21 (7/10διπ., 1/2τριπ. 8ριμπ.), Αβράμοβιτς 30 (9/10διπ., 3/6τριπ.), Πάντερ 16 (3/8διπ., 3/4τριπ.), Σμάϊλαγκιτς, Τριφούνοβιτς 5 (1), Άντζουσιτς 15 (3/3τριπ., 6/6βολ.), Ντόζιερ 5 (1), Πονίτκα 2, Καμίνσκι, Καμπόκλο 6.

Εφές (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 11 (3/7διπ., 1/3τριπ., 6ασ., 5ριμπ.), Μπομπουά 9 (1/4τριπ.), Μπράιαντ 8 (2/3τριπ.), Κλάιμπερν 17 (6/8διπ., 1/3τριπ.), Τόμπσον 4, Πλάις 13 (5/6διπ., 1/3τριπ.), Χόλατζ 6, Οσμάνι 3 (1), Οτούρου 2, Γιλμάζ, Ουίλις 7 (1), Τζόουνς 10 (5/6διπ., 4ριμπ.).