2024-02-29T21:33:32+00:00 2024-02-29T23:32:56+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

29/Feb/24 21:33

lessort-real-panathinaikos

Ο Ματίας Λεσόρ χτύπησε… τέσσερις φορές και κάρφωσε τη Ρεάλ στο εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού στο WiZink Center.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ονειρικό δεύτερο δεκάλεπτο απ’ το τριφύλλι!

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω ακόμη και με -9 (22-13), μπήκε στην δεύτερη περίοδο εντελώς αλλαγμένος, παίζοντας εξαιρετική άμυνα η οποία του έδινε ώθηση και ενέργεια στην επίθεση, ενώ κατάφερε να υποχρεώσει τους Ισπανούς σε 13 λάθη σε 20 αγωνιστικά λεπτά.

Ένα επιμέρους 6-23 ήταν αρκετό, έτσι ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ ακόμη και με +8 (36-28), με τον Ματίας Λεσόρ να κάνει πράγματα και θαύματα στην επίθεση, καρφώνοντας όχι μία, όχι δύο, αλλά τέσσερις φορές στο καλάθι της “Βασίλισσας”.

Η αρχή έγινε στο 26-29 από την ασίστ του Κέντρικ Ναν, όμως η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη.

Στην αμέσως επόμενη φάση έπαιξε πολύ καλή άμυνα, πήρε την μπάλα από τον Κώστα Σλούκα στον αιφνιδιασμό κι ο Γάλλος σέντερ κάρφωσε και πήρε και το φάουλ.

Το πιο εντυπωσιακό όμως κάρφωμα το έκανε μετά από το 100ό του κλέψιμο στην Ευρωλίγκα πάνω στην ασίστ του Καμπάτσο στον Γιουλ, καρφώνοντας στον αιφνιδιασμό με την ανάλογη… πόζα.

Σε 10:03 αγωνιστικά λεπτά στο πρώτο μέρος, ο Λεσόρ σημείωσε 13 πόντους με 6/6 δίποντα και 1/1 βολή, μαζεύοντας 2 ριμπάουντ, μοιράζοντας 1 ασίστ κι έχοντας κι 1 κλέψιμο.

Το τέλειο ημίχρονο πάντως έκλεισε με buzzer για τους “πράσινους”, με τον Κέντρικ Ναν να παίρνει την τελευταία επίθεση της ομάδας του, στα 3.3″ για να γράψει το 36-45.