2024-02-29T23:22:01+00:00 2024-02-29T23:25:12+00:00.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ξανά πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό στη Μαδρίτη (17 π.) κι έδειξε πως μπορεί εξίσου να πασάρει πολύ καλά την μπάλα, πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας στις ασίστ (7) στην Ευρωλίγκα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ήταν χάρμα ιδέσθαι στη Μαδρίτη.

Έκανε το παιχνίδι της ζωής του -μέχρι το επόμενο- και έστειλε ένα μήνυμα ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης, όσο πλησιάζει προς το τέλος της regular season.

Το τριφύλλι έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ μετά από την πρώτη περίοδο και με μπροστάρη τον Ματίας Λεσόρ αλλά και τον Κέντρικ Ναν, έφτασε στη νίκη με 97-86, ένα διπλό που είχε να συμβεί από το μακρινό 2013. Μάλιστα, η “Βασίλισσα” έχασε το πρώτο της ματς για φέτος μέσα στην έδρα της μετά από 13-0!

Συγκεκριμένα, για να βρούμε το τελευταίο ”διπλό” του ”τριφυλλιού” στην Μαδρίτη, θα πρέπει να πάμε τον χρόνο πίσω στις 21/3/2013. Πέρασαν 3.997 ημέρες.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ξανά εκεί για την ομάδα του. Έδειξε και πάλι πως είναι ικανός για τα πάντα, ειδικά εάν είναι στην μέρα του μπορεί να “σκοτώσει” τον οποιονδήποτε αντίπαλο, όχι μόνο με το επιθετικό του ένστικτο.

Κατάφερε να μοιράσει συνολικά 7 ασίστ, ρεκόρ καριέρας για τον ίδιο στην Ευρωλίγκα, εκ των οποίων οι τρεις ήταν στον Λεσόρ, ενώ κατάφερε να σκοράρει με τον κάθε τρόπο αλλά και να βάλει δύο buzzer-beater. Ένα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κι άλλο ένα στο φινάλε της τρίτης περιόδου με πανομοιότυπο τρόπο.

Αυτός ήταν και ο τελευταίος του πόντος, καθώς ένα ακόμη φάουλ του στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, τον ανάγκασε να φύγει με πέντε προσωπικά φάουλ απ’ το ματς.

Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 17 πόντους με 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 33:24 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε και 16 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Παναθηναϊκός: Νίκη στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ μετά από 3.997 ημέρες!