Φενέρ: ΣΑΡΩΣΕ την Ρεάλ στη Μαδρίτη!

2024-03-07T22:52:42+00:00 2024-03-07T23:38:20+00:00.

07/Mar/24 22:52

scottie-wilbekin-fenerbahce

Η Φενέρ πέτυχε μία σπουδαία νίκη στη Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ με 79-89, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Τεράστια νίκη για την Φενέρ, στην έδρα που μόνο ο Παναθηναϊκός είχε περάσει μέχρι σήμερα (13-1).

Η τουρκική ομάδα ήταν σαρωτική, επικρατώντας της Ρεάλ με 79-89, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Φενέρ έκανε φοβερό παιχνίδι και πέτυχε μία σπουδαία νίκη, που την ανεβάζει στο 17-11 της βαθμολογίας.

Ο Χέιζ έκανε σπουδαίο ματς, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν οι Καλάθης, Μότλεϊ, Ουίλμπεκιν, Μπιμπέροβιτς.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης παραμένουν πρώτοι με 22-6, παρά τις προσπάθειες των Γιουλ και Ταβάρες.

Στο πρώτο ματς, η Φενέρ είχε πάρει τη νίκη με 100-99 στην παράταση. Για την 29η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από την Βίρτους (15/3), ενώ η Φενέρ υποδέχεται την Βαλένθια (14/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Φενέρ μπήκε καλύτερα στο ματς, όμως  Ρεάλ πήρε γρήγορα το προβάδισμα με τον Ταβάρες (7 πόντοι). Όμως, ο Ντόρσεϊ ήταν εκεί για τους Τούρκους με πολλές επιθετικές λύσεις για το νέο προσπέρασμα της ομάδας του και το 15-20 στην πρώτη περίοδο.

Ο Γκούντουριτς έδωσε σκορ στην Φενέρ και έτσι στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ξέφυγε με 25-32, με τους Μαδριλένους να έχουν 0/4 τρίποντα. Και δεν έμειναν εκεί οι φιλοξενούμενοι για το +11 (25-36), με τους Καλάθη-Μότλεϊ να υπογράφουν το 33-43 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό ανάλογο στη τρίτη περίοδο, πριν οι Καμπάτσο και Χεζόνια κάνουν το 45-49. Ο Ουίλμπεκιν βγήκε μπροστά, Χέιζ και Καλάθης ήταν σταθερά εκεί και η τουρκική ομάδα πήγε στο 52-62, με την ένταση Καμπάτσο-Καλάθη να μην αλλάζει κάτι, για το 58-67 στο 30′.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί, με τον Μότλεϊ να κάνει ζημιά στη ρακέτα της Ρεάλ για το +16 (63-79) στο 34′. Ο Καλάθης συνέχισε να κάνει τα πάντα για την Φενέρ, με αποτέλεσμα ο χρόνος να κυλά υπέρ της, για την σπουδαία νίκη στο φινάλε με σκορ 79-89.