Μακάμπι: Με κομβικό Κόλσον κέρδισε για δεύτερη φορά τη Ζαλγκίρις

2024-03-07T22:05:12+00:00 2024-03-08T08:34:00+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

07/Mar/24 22:05

wade-baldwin-maccabi

Η Μακάμπι έφτασε τις 15 νίκες, καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τη Ζαλγκίρις (83-76) με τον Μπόνζι Κόλσον να πρωταγωνιστεί στις τελευταίες φάσεις του αγώνα και να υπογράφει ουσιαστικά τη νίκη αυτή.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μακάμπι συνεχίζει το νικηφόρο σερί της, καθώς κέρδισε στις λεπτομέρειες και τη Ζαλγκίρις (83-76) για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον μετρά οκτώ διαδοχικές νίκες σε Ευρώπη και Ισραήλ, ενώ συνεχίζει να διεκδικεί με αξιώσεις την απευθείας πρόκριση στα Play-offs της διοργάνωσης.. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 15-13, σε αντίθεση με τη λιθουανική ομάδα που έπεσε στο 11-17 στην κατάταξη και ηττήθηκε για δεύτερο σερί ματς μετά τον Ολυμπιακό.

Ο Μπόνζι Κόλσον ήταν κομβικός για την ισραηλινή ομάδα, μιας που ήταν αυτός που στο τελευταίο λεπτό κατάφερε να κλέψει δύο φορές τη μπάλα (στο τέλος πήρε τη μπουκιά απ’ το στόμα του Έβανς) και με ένα κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ έβαλε το λιθαράκι του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουιν με 16 πόντους (5/11 δίποντα, 6/7 βολές), με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στους 11 σταμάτησε ο Ταμίρ Μπλατ, ενώ από 10 έβαλαν οι Κόλσον (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Νίμπο (9 ριμπάουντ) και Ουέμπ (5 ριμπάουντ).

Όσο για τους ηττημένους, ο Κίναν Έβανς πέτυχε 18 πόντους (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές), με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 14 σταμάτησε ο Σάμνερ (3 ασίστ).

Δύο κλεψίματα κι ένα κερδισμένο αντιαθλητικό ήταν αρκετά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο ματς, όμως τα λάθη και οι καλές άμυνες των Λιθουανών έφεραν στα ίσια το ματς. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πήρε μία διαφορά επτά πόντων με τον Κίναν Έβανς να βάζει σημαντικά προσωπικά καλάθια, όμως οι Ισραηλινοί δεν άργησαν να φέρουν το ματς τούμπα χάρις στον Ουέιντ Μπόλντγουιν και να πάνε με +2 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις παρά τα 14 λάθη της, βρήκε τρόπο με όπλο το μακρινό σουτ, να ισοφαρίσουν και στο τέλος της περιόδου να περάσουν για ακόμη μία φορά μπροστά για πρώτη φορά με +6. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας δεν το έβαλαν κάτω, το ματς είχε γίνει ροντέο και με τρίποντα του Ταμίρ Μπλατ πήραν κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Μπουτκεβίτσιους ισοφάρισε στα 48″ πριν το φινάλε. Δύο κλεψίματα κι ένα κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπόνζι Κόλσον, η Μακάμπι πανηγύρισε τη νίκη στο τέλος.

Για την 29η αγωνιστική η Μακάμπι θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (14/3, 20:00), ενώ η Ζαλγκίρις θα κοντραριστεί με την Μπάγερν στο Μόναχο (15/3, 21:30).

Πού κρίθηκε

Στο τελευταίο λεπτό, με τα δύο κλεψίματα και το ένα κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ του Μπόνζι Κόλσον.

Ο Ουέιντ Μπόλντγουιν που σημείωσε 16 πόντους (5/11 δίποντα, 6/7 βολές), έχοντας 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-40, 56-62, 83-76

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 4 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γουέμπ 10 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Μπάλντγουιν 16 (5/11 δίποντα), Μένκο, ΝτιΜπαρτολομέο 3 (1), Ριβέρο 7, Κόεν 3 (1), Τόμασον, Νίμπο 10 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα) , Κόλσον 10 (6 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις (Τρινκιέρι): Έβανς 18 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 2 , Σμιτς 5 (1), Μπιρούτις 2, Σάμνερ 14 (2) , Ντίμσα 3 (4 λάθη) , Μάνεκ 8 (6 ριμπάουντ) , Μπουτκεβίτσιους 9 (1), Ουλάνοβας 10