2024-03-07T23:00:05+00:00 2024-03-07T23:51:06+00:00.

Μάνος Φυρογένης

07/Mar/24 23:00

Wright-Olympiacos-Virtus-Euroleague

Μπορεί και χωρίς το… κομπιούτερ του. Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε αρκετά για ένα ημίχρονο από τη Βίρτους Μπολόνια παρόλα αυτά το στο δεύτερο μέρος “έπνιξε” τη Βίρτους (74-69 τελικό) και την έβαλε από κάτω.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ήταν σαν να του είχαν βγάλει τα… καλώδια στο πρώτο 20λεπτο. Όπου κι αν κοίταζες η απουσία του παροπλισμένου Τόμας Ουόκαπ ήταν εμφανής διά γυμνού οφθαλμού. Τον ξεπέρασε όμως και αυτό το σκόπελο.

Ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου κόντρα στη Βίρτους θύμισε εκείνον που έκανε… σκόνη και θρύψαλα τη Μονακό πέρυσι στο Final Four, φτάνοντας στην πάρα πολύ σημαντική νίκη (74-69), κάνοντας παράλληλα και δική του τη διαφορά στο πλαίσιο της 28ης στροφής της Ευρωλίγκας.

Από τους 46 πόντους του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες δέχτηκαν όλους και όλους  25 στο δεύτερο μέρος και αφού “καθάρισαν” και το μυαλό τους στην επίθεση ανέβηκαν στο 17-11 της βαθμολογίας.

Πέντε συνεχόμενες νίκες γράφει το κοντέρ για τους Πειραιώτες που κάνουν όνειρα 4άδας και πλεονεκτήματος. Σπουδαία νίκη αν αναλογιστεί κανείς πως το καθόλα θετικό τους στατιστικό στοιχείο ασίστ/λάθη (η καλύτερη ομάδα της λίγκας) ήταν στα ίδια (15/15).

Βιαζόταν και έπεφτε σε λάθη

Βιαστικές να βρουν σκορ ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο 1μιση λεπτό με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε λάθος και στις τρεις πρώτες επιθέσεις τους και το… ρόδι να σπάει από τις βολές του Μπελινέλι και το catch n’ shoot δίποντο του Κάνααν.

Μυαλό δεν έβαλαν οι Πειραιώτες και συνέχισαν να κάνουν λάθη (5 σε λιγότερο από ισάρριθμα λεπτά). Ένα χαμένο – φαινομενικά εύκολο – αμυντικό ριμπάουντ τιμωρήθηκε από τον “καυτό” στο ξεκίνημα Μπελινέλι για το 6-12.

Ο Αϊζέια Κάνααν όμως το είχε πάρει επ’ ώμου. Με… τετράποντο (τρίποντο και μία εύστοχη βολή) μείωσε τη διαφορά στο καλάθι και με υπέροχη τελική πάσα πάρε βάλε η ψαλίδα έκλεισε.

Τα σκριν των Ντάνστον και Μίκι λειτουργούσαν δίνοντας μερικά ελεύθερα σουτ για το 14-19 του 8′. Η είσοδος του Ουίλιαμς-Γκος και του Πετρούσεφ αύξησαν τις πηγές κινδύνου, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο, ο ανενόχλητος Ντόμπριτς δεν αστόχησε από μακριά (18-22), ο Κάνααν όμως τον μιμήθηκε και ο φωτεινός πίνακας έγραψε 21-22 στο δεκάλεπτο.

Ιταλική υπεροχή

Όπως ήταν λογικό ελλείψει Τόμας Ουόκαπ είχε πληγεί τόσο η δημιουργία (4 ασίστ για  επτά λάθη στο 13’35”) όσο και η περιφερειακή άμυνα στον κάθε αντίπαλο χειριστή. Η συνεχής πίεση στη μπάλα από πλευράς Βίρτους δεν επέτρεπε στους Πειραιώτες να κάνουν το παιχνίδι τους και ένα επιμέρους 1-8 των φιλοξενούμενων, τους έφερε στο +8 (24-32 στο 14′).

Το τάιμ άουτ παρόλα αυτά του Γιώργου Μπαρτζώκα έπιασε εν μέρει τόπο. Η άμυνα σκλήρανε και ο Ολυμπιακός πλησίασε (28-32). Η επίθεση ωστόσο ήταν στατική, ο Παγιόλα δεν συγχώρησε και οι Ιταλού ξέφυγαν στα πρόθυρα της διψήφιας διαφοράς (28-37) στο 16′.

Μπορεί οι “ερυθρόλευκοι” να μην είχαν ρυθμό στην επίθεση όμως αυτό που τους πλήγωνε περισσότερο ήταν η άμυνά τους. 37 πόντοι σε 16′ από την 10η καλύτερη επίθεση της λίγκας ήταν αρκετοί.

Το γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων με τρίποντο του Παπανικολάου (33-37) είχε και πάλι απάντηση η Βίρτους για να φέρει την απόσταση για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (34-46) με τρίποντο του Χάκετ. Οι πλήρεις Ιταλοί έδειχναν πιο απελευθερωμένοι συγκριτικά με τον πιεσμένο Ολυμπιακό που είχε ζητήματα στην περιφέρεια και ήταν λογικό.

Το ‘κανε όπως με τη Μονακό

Ό,τι και να ειπώθηκε στην ανάπαυλα λειτούργησε επιδραστικά για τον Ολυμπιακό που έβγαζε… σπίθες. Οι “ερυθρόλευκοι” σκέπασαν το καλάθι τους. Ο Φαλ μοίραζε τάπες, ο αρχηγός ήταν παντού, ο Κάνααν ευστόχησε στο τρίτο του μακρινό σουτ και το ΣΕΦ πήρε “φωτιά” στο 45-46.

Οι Πειραιώτες μπήκαν αφιονισμένοι να παλέψουν για κάθε μπάλα, έβγαζαν τεράστια ένταση με την οποία αναπλήρωναν κάποιες βιαστικές τους αποφάσεις και πέρασαν και μπροστά (48-46 στο 24’20”) με το σερί να ανεβαίνει στο 11-0.

Σεφτέ στο δεύτερο ημίχρονο η Βίρτους έσπασε έπειτα από 5’29” με τις βολές του Χάκετ καθώς η πίεση παντού με κάθε κόστος έφερε οδήγησε από νωρίς τους Ιταλούς στη “γραμμή της φιλανθρωπίας”.

Μπορεί στο διάστημα αυτό να είχε σκοράρει μόλις δύο πόντους, παρόλα αυτά ο Μουστάφα Φαλ έκανε απίστευτη δουλειά σε άμυνα και επίθεση, όντας ο “ακρογωνιαίος λίθος”.

Οι άστοχες βολές (σπατάλησαν από δύο ζευγάρια Φαλ και Παπανικολάου) κρατούσαν ουσιαστικά της Βίρτους Μπολόνια σε απόσταση αναπνοής όμως η “ερυθρόλευκη” ρακέτα παρέμενε… κλειδωμένη.

Σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο οι Ιταλοί βρήκαν μόλις πέντε πόντους και οι τρεις εξ’ αυτών στα τελευταία δευτερόλεπτα με την εικόνα να θυμίζει αρκετά το ιστορικό τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού κόντρα στη Μονακό στον ημιτελικό του περσινού Final Four στο Κάουνας. Το κοντέρ στην προκειμένη περίπτωση “έγραψε” 20-5.

Ο Μουστάφα Φαλ έδωσε τη μπαγκέτα στον “κρύο” και φορτωμένο από νωρίς με δύο φάουλ πλην όμως ενθουσιώδη Μόουζες Ράιτ και εκείνος δεν απογοήτευσε.

Το ιδανικό ταίριασμά του με τον Πετρούσεφ επέτρεψαν στον Γιώργο Μπαρτζώκα να τον κρατήσει μέσα για 7’46” με την απόσταση να σταθεροποιείται στα πρόθυρα της διψήφια τιμής.

Με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε το 68-57, οι μαχητικοί Ιταλοί ωστόσο που ήθελαν το παιχνίδι όσο και ο Ολυμπιακός, δεν παραιτήθηκαν.

Ένα μικρό πέντε μηδέν και “σκυλίσιες” άμυνες έδειχναν ότι το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Ο Φιλίπ Πετρούσεφ εξασφάλιζε τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση και με 1/2 βολές έκανε το 69-62.

Ένα ακόμα λάθος (15ο) στο κέντρο και 69-64 από τον Αμπάς, καλάθι του Ουίλιαμς-Γκος για το 71-64 όμως ο Παγιόλα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη (71-67) αφήνοντας το ζήτημα της διαφοράς να πλανάται. Όχι όμως για πολύ.

Ο Πίτερς το πρώτου τρίποντο στα 16” και κλείδωσε τη νίκη και τη διαφορά αφού το μακρινό σουτ του Λούντμπεργκ βγήκε και μπήκε.

Που κρίθηκε

Δεν χωρά αμφισβήτηση. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο να αφήσει ψυχή τε και σώματι στο παρκέ και αυτό έκανε κρατώντας τη Βίρτους στους πέντε μόλις πόντους στην τρίτη περίοδο.

Παίκτης Κλειδί

Ο Μουστάφα Φαλ. Ο Γάλλος “πύργος” έκανε τα πάντα στην τρίτη περίοδο και αν έβαζε και τις βολές (1/6) θα ήταν απόλυτος και στο σκοράρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Βίρτους (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4