Παναθηναϊκός: Τρίποντο ρεσιτάλ στο Βελιγράδι και παράσταση νίκης από το ημίχρονο

2024-03-20T20:59:00+00:00 2024-03-20T21:05:41+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Mar/24 20:59

nunn-panathinaikos-asteras

Διαβασμένος ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι, με άριστο μπάσκετ και τρομερή ευστοχία έξω απ’ τα 6,75μ. (9/13 τριπ.) έδωσε παράσταση νίκης στο ημίχρονο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τρομερός και φοβερός ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και το τριφύλλι απέδειξε πως είναι άριστα διαβασμένο στο Βελιγράδι.

Ο Παναθηναϊκός πήρε άριστα στην πρώτη περίοδο (και όχι μόνο) καθώς έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα, αλλά ήταν και… on fire στην επίθεση με ποσοστά που έβγαζαν μάτι!

Συγκεκριμένα οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο σουτάροντας με 7/9 τρίποντα (78%), με τον Κέντρικ Ναν να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο φινάλε της, ευστοχώντας έξω από τα 6,75μ. στην εκπνοή για να δώσει το προβάδισμα με +9 (20-29) στον Παναθηναϊκό.

Έτσι ο Αμερικανός σκόρερ έφτασε τους 6 πόντους με 2/2 τρίποντα (1 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν πραγματικά το κάτι άλλο στην επίθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ντίνο Μήτογλου να δίνει το έναυσμα (πέτυχε 12 απ’ τους 20 πόντους στην αρχή) και τον Κώστα Σλούκα μαζί (10π., 5 ασ.) με τον Κέντρικ Ναν (11π. 3/3 τριπ.) ν’ ακολουθούν.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν με τον ίδιο αμείωτο ρυθμό, η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +14 (22-36, η μεγαλύτερη του αγώνα), μέχρι που οι γηπεδούχοι απάντησαν κι μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό. Η ελληνική ομάδα είχε ήδη τρεις παίκτες διψήφιους (Ναν, Σλούκα, Μήτογλου) και στην εξίσωση άρχισε να μπαίνει ακόμη ένας.

Ο Μάριους Γκριγκόνις (8π., 2/2 τριπ.). Ο Λιθουανός έβαλε ένα μεγάλο σουτ εκεί που η διαφορά είχε φτάσει στους επτά πόντους και το τριφύλλι έφυγε για τα αποδυτήρια παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ με δέκα πόντους (41-51), συνεχίζοντας να σουτάρει με υψηλά ποσοστά έξω από την περίμετρο (9/13, 69.2%) για να ξεπεράσει μέχρι και τον μέσο όρο του. Αυτό το λέμε γιατί φέτος ο Παναθηναϊκός μετρά 8.8 τρίποντα ανά αγώνα!

Κώστας Σλούκας, ο Έλληνας με τις περισσότερες συμμετοχές στην Ευρωλίγκα!