Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 80-64: Τα… χρειάστηκε, αλλά έκανε ό,τι χρειάστηκε!

2024-03-21T21:53:56+00:00 2024-03-21T22:43:42+00:00.

Μάνος Φυρογένης

21/Mar/24 21:53

larentzakis

Η Βιλερμπάν (7-24) λαχτάρισε τον Ολυμπιακό (19-11) για 35′ όμως οι Πειραιώτες όταν δεν πήγαινε άλλο, έβγαζαν… σπίθες για το τελικό 80-64.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

“Δεν υπάρχει αδιάφορο ματς στην Ευρωλίγκα. Όποιος περιμένει ένα ματς που θα είναι εύκολο, κάνει λάθος” διαμήνυε ο Γιώργος Μπαρτζώκας παραμονή της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με τη Βιλερμπάν. Για 35′ όμως δεν φαινόταν πως είχε εισακουστεί.

Οι Γάλλοι έβαλαν δύσκολα στους Πειραιώτες (54-55 στο 30′) όμως εκεί που χρειάστηκε, το μάτι των “ερυθρολεύκων” γυάλιζε, βρήκαν μεγάλα σουτ, έβγαλαν άμυνες με το πάθος του Λαρεντζάκη να ξεχειλίζει και καθάρισαν το παιχνίδι προλαβαίνοντας τα χειρότερα (80-64).

Αδιαπραγμάτευτοι φινάλε οι “ερυθρόλευκοι” που έτρεξαν επιμέρους 18-0 (το 59-61 έγινε 77-61) και ανέβηκαν στο 19-12 της κατάταξης.

Ανησυχία για τον Πετρούσεφ που αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο στο ημίχρονο.

Υπόθεση ενός Φαλ

Τα επιβλητικό είναι η αλήθεια ζευγάρωμα των δύο Φαλ, Μουστάφα και Γιουσούφα δέσποζε στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να τροφοδοτήσουν τους… πύργους τους και να εκτελέσουν με βάση τη δική τους βούληση.

Ο… πρόγονος, αυτός του Ολυμπιακού ήταν εκείνος που κυριάρχησε όμως του συνεπίθετού του στο ξεκίνημα με επτά πόντους στο πεντάλεπτο (και δέκα σε 8μιση λεπτά) για τους Πειραιώτες που μπορεί να ξεκίνησαν με άστοχο μακρινό σουτ όμως απάντησαν με 2/2 από Πίτερς και Ουόκαπ για να φτάσουν από πολύ νωρίς στα πρόθυρα της διψήφιας διαφοράς με επιμέρους 14-0 για το 17-4.

Η είσοδος των Ντε Κολό και Λοβέρν στο παρκέ έδωσε περισσότερο πλάτος στην επίθεση της Βιλερμπάν που σκόραρε μετά από ώρα (17-7 με γκολ-φάουλ του έμπειρου Γάλλου γκαρντ) και κρατήθηκε μέσα στο ματς μέχρι να βγει η περίοδος χάρις την ευστροφία της… αλεπούς, Νάντο Ντε Κολό που έκοψε από πίσω τον ανυποψίαστο Πίτερς και έκλεψε δις τη μπάλα από τους “ερυθρόλευκους” για το 20-12 της πρώτης περιόδου.

O Πετρούσεφ ήταν ορεξάτος (τέσσερις σερί πόντους για το 24-14 του 12′) όμως ο Εντιαγέ έριξε τη διαφορά στους επτά μετά από ώρα με μακρινό σουτ (26-17). Ο Ράιτ δεν λάθεψε, ο Ντε Κολό βρήκε στόχο σε τρίποντο για το 26-20 με τον υψομετρική διαφορά ανάμεσα σε Γιουσούφα Φαλ και Μόουζες Ράιτ άλλοτε να αποτυπώνεται στο σκορ και άλλοτε όχι λόγω των βοηθειών που έδιναν οι Πειραιώτες στο συμπαίκτη τους.

Ο Ολυμπιακός όμως ήταν ορεξάτος και ήθελε να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη. Το ρευστό +6, έγινε +14 με 10-2 επιμέρους χάρις σε μακρινά σουτ του Λαρεντζάκη που έστειλε…. αδιάβαστο τον Ντε Κολό και του Ουόκαπ από τα οκτώ μέτρα.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό όμως με τον Φαλ της Βιλερμπάν να τελειώνει τις φάσεις κόντρα στον κατά 14 εκατοστά κοντύτερό του Ράιτ, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να επαναφέρει τον δικό του “δεινόσαυρο” για να τον ματσάρει πριν την ανάπαυλα που βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-35.

Της έδωσε δικαιώματα

Όσο δεν το “καθάριζε” το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, τόσο ήλπιζε η Βιλερμπάν πως θα μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από αυτό και με τρίποντο του Τζάκσον (και μία 1/2 βολές του Λουαού Καμπαρό) πλησίασε τους τρεις (43-40).

Άρτια εκτελεσμένο high-low Φαλ και Πίτερς, όμως οι Γάλλοι το πίστευαν και ισοφάρισαν στο 45 όλα με μακρινό σουτ του Λοβέρν στο 34′.

Ο Πάρις Λι μάλιστα της έδωσε και το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-4 πριν ο Ολυμπιακός σοβαρευτεί στα μετόπισθέν του και αναλάβει ξανά τα ηνία (52-49 με καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό).

Ο Κάνααν έψαχνε το μακρινό σουτ όμως η μπάλα δεν κατάληγε στο διχτάκι και ο Μπαρτζώκας επέλεξε να παίξει με δύο χειριστές στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Η Βιλερμπάν δεν έδειχνε την παραμικρή διάθεση να μείνει με τα χέρια… σταυρωμένα και με παλικαρίσιο καλάθι του επανακάμψαντα Μάικ Σκοτ, προηγήθηκε ξανά με 55-54.

Και ενώ έδειχνε πως πάει να φέρει το παιχνίδι στα δικά του μέτρα (59-55) η άγνοια κινδύνου των φιλοξενούμενων δημιουργούσε προβλήματα (61-61 στο 35′).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σωστές αποστάσεις στην επίθεσή του και ένα ελεύθερο τρίποντο του ΜακΚίσικ από δημιουργία του Πίτερς έδωσε πνοή στους γηπεδούχους που έβγαλαν και την άμυνα, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και ανάσαναν με το κάρφωμα του Πίτερς στο αιφνιδιασμό για το 66-61. Αυτή ήταν η αρχή.

Οι γηπεδούχοι ήταν αδιαπραγμάτευτοι, βρήκαν μεγάλα σουτ με Πίτερς και Λαρεντζάκη, έπαιξαν για τέσσερα λεπτά “σκυλίσια” άμυνα και εν τέλει επικράτησαν πιο δύσκολο από το τελικό 80-64.

Στο 18-0 το επιμέρους του Ολυμπιακού για να πάρει το παιχνίδι δίχως προβλήματα.

Που κρίθηκε

Εκρηκτικό εξάλεπτο στην τέταρτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να βγάζει… σπίθες σε άμυνα και επίθεση μετατρέποντας το 59-61 σε 77-61.

Μουστάφα Φαλ και Άλεκ Πίτερς ήταν… όλα τα λεφτά για τους Πειραιώτες. Καθοριστική και η συμβολή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη για να κατηφορίσει το γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (3 ασ.), Ουίλιαμς-Γκος 2 (5 ασ.), Κάνααν 5 (1/5 τριπ.), Λαρεντζάκης 9 (3/4 τριπ.), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τριπ.), Μπραζντέικι (DNP), Παπανικολάου 6 (6 rimp.), Πίτερς 15 (6 ριμπ.), Σίκμα (DNP), Πετρούσεφ 8, Φαλ 12 (6 ριμπ.), Ράιτ 7

Βιλερμπάν (Πουπέ): Τόμας (DNP), Λι 7 (5 ασ.), Καουντί (0/2 τριπ.), Λοβέρν 10, Λουαού-Καμπαρό 14, Σκοτ 2, Τζάκσον 5, Ντε Κολό 10 (4 κλεψ.), Φαλ 10, Λάιτι (DNP), Εντιαγέ 3, Γιάκοβ 3