Μπάγερν – Μακάμπι 74-89: Πάτησε το γκάζι στο τέταρτο, και έφτασε τις πέντε σερί νίκες

2024-03-22T22:20:25+00:00 2024-03-22T23:42:26+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Mar/24 22:20

jasiel-rivero-maccabi

Η Μακάμπι διευρύνει το αήττητο σερί της στην Ευρωλίγκα, κέρδισε και την Μπάγερν (74-89) και συνεχίζει να διατηρείται στη ζώνη των Play-In της διοργάνωσης.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ασταμάτητη η Μακάμπι! Συνεχίζει απτόητη το σερί της στην Ευρώπη, έφτασε τις πέντε νίκες, επικρατώντας και της Μπάγερν (74-89) εκτός κι ανέβηκε στο 17-13 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας για να συνεχίσει ουσιαστικά να διατηρείται στη ζώνη των Play-In της διοργάνωσης. Οι Βαυαροί έπεσαν στο 13-18, έχοντας 2/2 ήττες στην τελευταία “διαβολοβδομάδα”.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ριβέρο με 17 πόντους (6/7 δίποντα, 5/5 βολές). Ο Μπόλντγουιν έβαλε 15 πόντους (5/10 δίποντα, 5/5 βολές), ενώ στους 12 σταμάτησε ο Ουέμπ και ο Μπράουν.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπολμάρο ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 21 πόντους με 5/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στους 14 σταμάτησε ο Ιμπάκα (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), ενώ 12 έβαλε  Έντουαρντς (3 ριμπάουντ).

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο

Οι Βαυαροί έβρισκαν στην αρχή εύκολα καλάθια με κύριο εκφραστή τον Σερτζ Ιμπάκα (8π., 7 ριμπ.) μέσα στην ρακέτα, όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας τα μισά λάθη και σε πολύ καλό βράδυ τον Τζέιμς Ουέμπ (12π., 3 ριμπ., 2 κλεψ.) έβρισκε σκορ είτε από κοντά, είτε από μακριά πολύ πιο εύκολα. Το 61% στα τρίποντα έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να τρέξει ένα επιμέρους 11-26 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά ξέφυγε και η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +13.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα άλλαξαν, οι Βαυαροί βρήκαν μερικά σουτ από την περίμετρο που τους άλλαξαν τη ψυχολογία και με ένα σερί 16-8 κατάφεραν κι έριξαν για πρώτη φορά μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, δίνοντας μία άλλη νότα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο “ξύπνησε” στο τρίτο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους 27-15 και ό,τι έκανε λάθος στο προηγούμενο 20λεπτο το διόρθωσε και με το παραπάνω, παίρνοντας μέχρι και το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο με +4. Το ματς είχε πάρει νέα τροπή, μέχρι βάλει ένα μεγάλο τρίποντο-φάουλ ο Ουέιντ Μπόλντγουιν και κάπου εκεί με 22-9 επιμέρους πήρε ξανά το διψήφιο προβάδισμα, για να έρθει στο φινάλε η νίκη για την ισραηλινή ομάδα.

Πού κρίθηκε

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που μετά την μεγάλη επιστροφή της Μπάγερν, η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους 26-12 κι έφυγε με το διπλό.

Ο Ριβέρο με 17 πόντους (6/7 δίποντα, 5/5 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος)

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 35-48, 62-63, 74-89

Μπάγερν (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 3, Φρανσίσκο, Έντουαρντς 12 (3 ριμπάουντ), Γκίφαϊ 2, Ράντοντσιτς 2, Μπόνγκα 3, Μπολμάρο 21 (3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούτσιτς 8, Ιμπάκα 14 (8 ριμπάουντ), Βίμπεργκ, Χάρις 9, Χαρτσένκοφ

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 8 (4 ριμπάουντ), Γουέμπ 12 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 12 (5 ασίστ), Μπάλντγουιν 15 (3 ριμπάουντ), Μένκο, ΝτιΜπαρτολομέο 4, Ριβέρο 17 (6/7 δίποντα, 5/5 βολές), Κοέν, Τόμασον, Νίμπο 10 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 5, Κόλσον 6

Photo Credits: EuroLeague