Μπαρτζώκας: “Κυριαρχήσαμε στην άμυνα, πολύ σημαντική νίκη για τα playoffs”

2024-03-28T22:44:37+00:00 2024-03-29T00:08:02+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Mar/24 22:44

bartzokas

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε για την εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού στους οργανωτές της Παρτιζάν, ενώ αναφέρθηκε και στην κρισιμότητα αυτού του διπλού ενόψει playoffs.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα τεράστιο διπλό μέσα στην “Stark Arena” κερδίζοντας κατά κράτος στο τέταρτο δεκάλεπτο την Παρτιζάν -έτρεξε ένα επιμέρους 28-10- και συνεχίζει να ελπίζει για… τετράδα στην κατάταξη πριν την ολοκλήρωση της regular season.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε μετά το τέλος του αγώνα στην flash interview γι’ αυτό το πολύ σημαντικό διπλό, τονίζοντας πως η άμυνα του Ολυμπιακού στους δύο οργανωτές της Παρτιζάν έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα.

Ήταν μία πολύ κρίσιμη νίκη εδώ απόψε για τη θέση μας στα playoffs και την τελική κατάταξη. Θέλω να δώσω πολλά εύσημα στους παίκτες μας που έπαιξαν σε αυτή τη δύσκολη ατμόσφαιρα. Η άμυνά μας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα συμπαγής, όπως καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου θα πω.

Παίξαμε πραγματικά πολύ καλή άμυνα πάνω στον Κέβιν Πάντερ. Κυριαρχήσαμε στην άμυνα και γι’ αυτό κερδίσαμε. Δεν ήταν μόνο οι δύο οργανωτές μας που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα (σ.σ. ο Ουίλιαμς-Γκος κι ο Ουόκαπ) στους δύο οργανωτές τους, αλλά όλη η ομάδα έπαιξε πραγματικά πολύ καλή άμυνα απόψε“.

Μπαρτζώκας: “Ουόκαπ & Ουίλιαμς-Γκος δεν προπονούνται αυτό το διάστημα, για να προστατευθούν”

Λίγο αργότερα, ο κόουτς των “ερυθρολεύκων” μίλησε στη συνέντευξη Τύπου: “Η ατμόσφαιρα ήταν πραγματικά εντυπωσιακή εδώ. Πέρυσι λόγω του κορονοϊού δεν είχα έρθει εδώ και τώρα είχα την ευκαιρία να καταλάβω τι ώθηση δίνουν αυτοί οι οπαδοί και αυτή η ατμόσφαιρα στην Παρτιζάν. Στα πρώτα τρία δεκάλεπτα ήμασταν κάπως νευρικοί. Χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ, είχαμε την ευκαιρία να τρέξουμε στον αιφνιδιασμό και κάναμε αρκετά λάθη. Ακολουθούσαμε το σκορ για πάνω από 30 λεπτά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήμασταν κυριαρχικοί κερδίσαμε 28-10 σε αυτή την περίοδο, κάτι που ήταν σημαντικό.

Όλο αυτό ξεκίνησε απ’ την εκπληκτική άμυνα που παίξαμε. Κυρίως ο Παπανικολάου, ο Ουόκαπ και ο Ουίλιαμς-Γκος, που αμύνθηκαν εξαιρετικά πάνω σε πολύ επικίνδυνους γκαρντ που έχει η Παρτίζαν. Φυσικά όμως ήταν ομαδική η προσπάθεια που έγινε κι ήρθε αυτή η νίκη. Ο Ουίλιαμς-Γκος και ο Ουόκαπ δεν κάνουν προπονήσεις αυτό το διάστημα λόγω των τραυματισμών, προσπάθησαν να προστατευθούν απ’ τις προπονήσεις. Παίζοντας με αυτή την ένταση για περίπου 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν ιδιαίτερα σημαντική. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας. Πλέον έχουμε μόλις δύο παιχνίδια για το τέλος της regular season για να πετύχουμε την πρόκριση στα playoffs και να τερματίσουμε στην καλύτερη δυνατή για εμάς θέση. Καλή τύχη στην Παρτιζάν και στον Ζέλικο Ομπράντοβιτς”, δήλωσε αρχικά.

Όσο για τον Μιλουτίνοφ:Όπως ξέρετε ο Νίκολα προέρχεται από μία επέμβαση κι σιγά-σιγά επιστρέφει. Έχει ήδη παίξει σε μερικά 5-0 στις προπονήσεις, ενώ τώρα θα αρχίσει να παίξει και με επαφές ίσως την επόμενη εβδομάδα. Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστούν περίπου 7-10 ημέρες για να είναι σε θέση ν’ αγωνιστεί στην Ευρωλίγκα. Πιστεύουμε ότι θα τον έχουμε σύντομα. Όσο για τον Πετρούσεφ, έχει ένα οστικό οίδημα. Δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά χρειάζεται περίπου ακόμη 5-10 μέρες ακόμη για να επιστρέψει”.

Τέλος για το πρόβλημα των ριμπάουντ και το πώς λύθηκε αυτό στο δεύτερο μέρος:Σταματήσαμε τον ρυθμό της δημιουργίας τους ειδικά με τον τρόπο που κινεί την μπάλα η Παρτιζάν. Αποφασίσαμε να παίξουμε αλλαγές στην άμυνα, ειδικά με τον Πάντερ για να τον σταματήσουμε. Είχαμε όμως αδυναμία στα ριμπάουντ, με τους γκαρντ μας να βγαίνουν κάτω απ’ τη ρακέτα με τους ψηλούς της Παρτιζάν. Συζητήσαμε στο ημίχρονο τι θα έπρεπε να κάνουμε για να διορθώσουμε αυτή τη κατάσταση και κοντρολάραμε τα ριμπάουντ. Ήταν πολύ σημαντικό αυτό για εμάς“.

Ομπράντοβιτς: “Κάναμε δώρο τη νίκη στον Ολυμπιακό”

Δυσαρεστημένος από τις βοήθειες που (δεν) πήρε η Παρτιζάν από τον πάγκο της ήταν ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη Συνέντευξη Τύπου του αγώνα, αφού μοίρασε συγχαρητήρια στους Πειραιώτες για τη νίκη τους.

“Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την νίκη. Παίξαμε απαίσια στα τελευταία δέκα λεπτά, δεχθήκαμε επιμέρους 2-18, για αυτό χάσαμε το παιχνίδι.

Μας σκότωσαν τα λάθη. Είχαμε τον έλεγχο του ματς, είχαμε διψήφιο προβάδισμα, αλλά χάσαμε τις μπάλες και κυριολεκτικά κάναμε δώρο τη νίκη στον Ολυμπιακό. Παίξαμε καταστροφικά στην τελευταία περίοδο, για να το πω ευγενικά.

Οι πέντε που ξεκίνησαν το ματς, το τελείωσαν κιόλας. Δεν υπήρχε βοήθεια από τους παίκτες στον πάγκο. Για πολλοστή φορά καταφέραμε και νικηθήκαμε από τον ίδιο μας τον ευατό. Μετά από κάθε λάθος τιμωρηθήκαμε με εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Είχαμε μεγάλο αβαντάζ πριν την τελευταία περίοδο, αλλά μετά ακολούθησε μία σειρά από χαζά λάθη, σουτ που δεν έβγαζαν νόημα και χαμένες μπάλες. Όλα τελείωσαν όπως άρχισε η τελευταία περίοδος, πολύ πολύ άσχημα.

Ευχαριστώ τους οπαδούς για τη μεγάλη υποστήριξή τους και λυπάμαι πολύ που δεν ανταποκρινόμαστε σε αυτή με τον σωστό τρόπο”.

ΟλυμπιαΓκός στο Βελιγράδι με θρυλική ανατροπή και ζωντανός για 4άδα!