Σεφτέ… με υπογραφή Πούλεν

2016-01-07T22:55:15+00:00 2016-01-07T23:40:37+00:00.

07/Jan/16 22:55

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εντυπωσιακός κι η Τσεντεβίτα πέρασε από την Τουρκία, κερδίζοντας 79-72 την Νταρουσάφακα και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Top-16.

Στη μονομαχία των… πρωτάρηδων στη δεύτερη φάση της Ευρωλίγκας, τη διαφορά έκανε η εμπειρία του Τζέικομπ Πούλεν, ο οποίος “φόρτωσε” το καλάθι των γηπεδούχων με 25 πόντος. Βέβαια, καταλυτική ήταν κι η συμβολή του Χένρι Ουόκερ, ο οποίος πέτυχε το πιο καθοριστικό καλάθι του αγώνα (έκανε το 72-75 στα 28’’). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό καθώς στα τελευταία 28’’ δέχθηκαν σερί 7-0 και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

Οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” κοντά στο καλάθι με τον Σεμίχ Ερντέν, ο οποίος ξεκίνησε «ζεστός» και βοήθησε την ομάδα του να σημειώσει 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Τσεντεβίτα, όμως, αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, ανέβασε την απόδοση της στην άμυνα και δέχθηκε μόλις 13 πόντους. Αποτέλεσμα ήταν η κροατική ομάδα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση (35-38 στο 18’).

Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κι έδειξε να τα καταφέρνει όταν με δύο σερί καλάθια του Αρσλάν, προηγήθηκε με 50-43 (23’). Οι γηπεδούχοι, όμως, υπολόγιζαν δίχως τον Τζέικομπ Πούλεν, ο οποίος πήρε “φωτιά” και σημείωσε τους 12 από τους 18 πόντους της ομάδας του προηγήθηκε με 58-56, λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με καμία από τις ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει και κάπως έτσι το δραματικό φινάλε ήταν η… φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Ο Πούλεν ήταν αυτός που κράτησε «ζωντανή» την Τσεντεβίτα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά ο Χένρι Ουόκερ πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα 28’’ πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το 72-75, με τον Γκόρντον να αστοχεί σε προσπάθεια για δίποντο κι ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Πούλεν «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του με 2/2 βολές.