Ο Ράιτ κάνει θραύση στον Ολυμπιακό: Κανείς άλλος με περισσότερους πόντους ανά κατοχή

2024-04-05T12:22:38+00:00 2024-04-05T13:03:01+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

05/Apr/24 12:22

Moses-Wright-Zvezda-Olympiacos (1)

O Μόουζες Ράιτ έκανε την διαφορά κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής, για να προκριθεί και μαθηματικά στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Και το κατάφερε με σκορ 86-89, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να βλέπει και τους 12 παίκτες του να σκοράρουν. Ένας, όμως, έκανε την διαφορά. Ο Μόουζες Ράιτ έδειξε για πολλοστή φορά ότι είναι ”κελεπούρι” για την ομάδα του. Έκανε μία τρομερή εμφάνιση. Λάθος, ένα τρομερό δεκάλεπτο.

Ο 26χρονος σέντερ έκανε θραύση με 20 πόντους (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/10 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 25 PIR σε μόλις 16:34 λεπτά συμμετοχής. Αν και μετράει μόλις 10 ματς στην Ευρωλίγκα, ο Ράιτ έκανε πολλαπλά ρεκόρ καριέρας σε πόντους (20), ranking (25), και εύστοχες βολές (7).

Το πιο ιδιαίτερο στατιστικό, όμως, ήταν οι 16 πόντοι που πέτυχε στην τέταρτη περίοδο, με τον υπόλοιπο Ολυμπιακό να έχει 10 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Το… μενού είχε και τρίποντο για τον Ράιτ, σουτ το οποίο έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση, καθώς με αυτό έγραψε το 84-87 στο -24”.

Μετά από δέκα αγώνες στην Ευρωλίγκα, ο Ράιτ μετράει 10 πόντους (75,5% δίποντα, 66,7% τρίποντα, 58,8% βολές), 2,5 ριμπάουντ, 12,1 PIR σε 16:03 λεπτά κατά μέσο όρο. Είναι τρίτος σε σκορ και τέταρτος σε ranking στον Ολυμπιακό. Και είναι και ο πιο αποτελεσματικός παίκτης των Πειραιωτών.

Ο Ράιτ μετράει 1,32 πόντους ανά κατοχή, αριθμό που δεν φτάνει κανένας άλλος. Ο Άλεκ Πίτερς είναι δεύτερος με 1,27 πόντους ανά κατοχή. Ανάλογο το σκηνικό και στους πόντους ανά λεπτό συμμετοχής, με τον Ράιτ να έχει 0,625 πόντους για κάθε λεπτό του στο παρκέ. Δεύτερος και εδώ ο Πίτερς με 0,52 πόντους.