Ο Ζήσης έσπασε την κατάρα!

2016-01-08T22:55:49+00:00 2016-01-08T23:03:26+00:00.

08/Jan/16 22:55

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ο κορυφαίος της Μπάμπεργκ, η οποία έκανε… πλάκα (96-63) στη Ζαλγκίρις και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο Top-16.

Η γερμανική ομάδα μετρούσε 21 σερί ήττες στη δεύτερη φάση της Ευρωλίγκας αλλά η παρθενική της νίκη συνδυάστηκε με μια εντυπωσιακή εμφάνιση και το καλύτερο RKG (βλ. 131) που σημειώνει ομάδα από τη συγκεκριμένη χώρα στη διοργάνωση. Πρωτοστάτης στην εξαιρετική εικόνα που έδειξε η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ήταν για ακόμα μια φορά ο Νίκος Ζήσης (18π., 5ασ., 3ρ., 26RKG), ο οποίος μαζί με τους Μέλι (15π.,10ρ.) και Στρέλνιεκς (19π.) έκαναν μεγάλη ζημιά στη Ζαλγκίρις. Ο Ίαν Βουγιούκας (12π.) πάλεψε, ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά η ομάδα του Κάουνας ήταν… σκιά του εαυτού της.

Ο Ζήσης έκανε τρομερή δουλειά σε σκοράρισμα κι οργάνωση στο πρώτο μέρος και με τον Νίκολο Μέλι, έβαλαν τις βάσεις για την Μπάμπεργκ. Η γερμανική ομάδα έπαιξε τρομερή άμυνα και δέχθηκε 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στα πρώτα 20 λεπτά 10/32 σουτ! Την ίδια ώρα οι παίκτες του Τρινκέρι ήταν αποτελεσματικοί (18/29 σουτ) αλλά το στοιχείο που προδίδει την τεράστια διαφορά στην εικόνα των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι ασίστ. Ο Ζήσης κι η παρέα του είχαν 14, την ώρα που η ομάδα του Κάουνας είχε μόλις 3! Μάλιστα, η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν δεν ήταν ο Ίαν Βουγιούκας που ήταν, πάντως, σαν να παλεύει μόνος του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πολλά περιθώρια και μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο για να μαζέψουν τη διαφορά. Η ομάδα του Κάουνας ξεκίνησε με επιμέρους 11-5 την τρίτη περίοδο και μείωσε σε 54-40 αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι κι… έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων τους. Κάπως έτσι στην τέταρτη περίοδο η Ζαλγκίρις πέταξε λευκή πετσέτα με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους, με το επιμέρους σκορ να είναι 25-11.