Καλαϊτζάκης: “Σε πολύ λίγα παιχνίδια έχουμε φάει 91 πόντους, ειδικά μέσα στο ΟΑΚΑ”

2024-04-23T23:24:51+00:00 2024-04-24T01:54:11+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

23/Apr/24 23:24

Kalaitzakis - Rivero - Maccabi - pANATHINAIKOS (1)

Στα λάθη της τέταρτης περιόδου στο ΟΑΚΑ εστίασε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης για την ήττα του Παναθηναϊκού από την Μακάμπι (87-91) στο Game 1 για τα playoffs της Ευρωλίγκας.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ ”λυγίζοντας” στο τέλος με 87-91. Οι “πράσινοι” έχασαν με το “καλημέρα” το πλεονέκτημα έδρας για το οποίο μόχθησαν όλη την χρονιά κι ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης θεωρεί πως ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το ματς για 35 λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο δεν ήταν τόσο πιεστικός στην άμυνα και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη που έγιναν στο τέλος ήρθε η ήττα.

“Θεωρώ πως το παιχνίδι το ελέγχαμε για 35 λεπτά αλλά η Μακάμπι είναι μια μια πάρα πολύ ταλαντούχα ομάδα ειδικά στην επίθεση, σκόραραν 91 πόντους χωρίς τον καλύτερο τους παίκτη για ένα δεκάλεπτο (σ.σ. Ουέιντ Μπόλντγουϊν, που αποχώρησε τραυματίας στο 33′). Αυτό δείχνει πόσο ταλαντούχα είναι επιθετικά κα όλοι οι παίκτες πήραν σωστές αποφάσεις. Εμείς δεν ήμασταν στην τελευταία περίοδο και τόσο πιεστικοί στην άμυνα. Σε πολύ λίγα παιχνίδια έχουμε φάει 91 πόντους, ειδικά μέσα στο ΟΑΚΑ. Ξέραμε από την αρχή στην επίθεση ότι θα είμαστε ΟΚ, αλλά έπρεπε να παίξουμε και στην άμυνα. Είμαστε πίσω 0-1. Χάσαμε το πρώτο παιχνίδι μέσα στην έδρα μας, που έπρεπε να το είχαμε κερδίσει. Σε λιγότερο από 48 ώρες θα ξανασυναντηθούμε και θεωρώ πως θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι”.

“Σίγουρα θα πάμε σπίτι να ξεκουραστούμε. Θα έρθουμε αύριο να δούμε το βίντεο και την Πέμπτη για να νικήσουμε”.

“Δεν θεωρώ ότι η άμυνα πρέπει να αλλάξει. Είμαστε μία από τις καλύτερες αμυντικές ομάδες σε όλη την Ευρώπη. Έχουμε κάποια απίστευτα παιχνίδια αμυντικά αλλά, όπως είπα και πριν, η Μακάμπι είναι πάρα πολύ ταλαντούχα στην επίθεση. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας γιατί και στην επίθεση, ειδικά στην τέταρτη περίοδο, κάναμε πάρα πολλά λάθη, χάσαμε πάρα πολλές βολές, είχαμε πάρα πολλές λάθος αποφάσεις, χάσαμε πάρα πολλά ριμπάουντ. Όλα θα τα δούμε αύριο στο βίντεο και θα παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια”.

Ο “Κάλα” είχε θετική παρουσία παρά το μόλις ένα καλάθι που είχε σε 4:33, προσφέροντας κι ένα highlight με το εντυπωσιακό μπλοκ στον Χασιέλ Ριβέρο.