Παναθηναϊκός: Για τη ρεβάνς και το 1-1 με τη Μακάμπι

2024-04-25T08:08:47+00:00 2024-04-25T08:08:47+00:00.

25/Apr/24 08:08

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Μακάμπι απόψε στο ΟΑΚΑ (21:15, Novasports Prime)…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” του Αταμάν θέλουν τη ρεβάνς για το 1-1 και την πρώτη (!) φετινή τους νίκη επί των “κίτρινων” του Κάτας, έτσι ώστε να ταξιδέψουν στο Βελιγράδι για να απαντήσουν στο break της Μακάμπι και να ανακτήσουν το αβαντάζ της έδρας που με τόσο κόπο κατέκτησαν με το “σπαθί” τους στην κανονική περίοδο.

Έπειτα από ένα ταραχώδες διήμερο και δύο σημαντικές απουσίες για τον Παναθηναϊκό και την Μακάμπι αφού δεν παίζουν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν (κορυφαίος παίκτης της ομάδας του φέτος…), οι δύο ομάδες θα κατέβουν στην κατάμεστη αρένα του ΟΑΚΑ για το Game 2.

Παναθηναϊκός: Καταδρομική επιχείρηση βγαλμένη από τις σφαγές επί ημερών Μπερτομέου

Ο Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας του πρώτου αγώνα με τον Εργκίν Αταμάν να αναλύει τις φάσεις για τις οποίες διαμαρτυρήθηκε έντονα και κατά της διάρκεια του Game 1, αλλά και έπειτα από αυτό στις δηλώσεις του και στη Media Day της ομάδας του την Τετάρτη (24/4).

Αταμάν: Ανέλυσε τις φάσεις που φωνάζει ο Παναθηναϊκός και τόνισε ξανά θα κερδίσουμε τη σειρά (video)

Ο δις πρωταθλητής Ευρώπης καλείται να καλύψει το κενό του Χουάντσο που ήταν πρώτος ριμπάουντερ του Παναθηναϊκού στο Game 1, αλλά σίγουρα ο “πονοκέφαλος” του θα είναι πιο ήπιος, αφού το κενό του Μπόλντγουϊν – τρίτου σκόρερ της Ευρωλίγκας- μοιάζει αξεπέραστο για τον Οντέτ Κάτας.

Η Μακάμπι, πάντως, ανταποκρίθηκε χωρίς τον ηγέτη της όταν τραυματίστηκε στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη δίχως αυτόν στα τελευταία επτά λεπτά του αγώνα.

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος επισκέφτηκε το ΟΑΚΑ και την προπόνηση του Παναθηναϊκού, ώστε να ανεβάσει ψυχολογικά και να στηρίξει τους παίκτες της ομάδας του ενόψει του κρίσιμου αγώνα, δηλώνοντας την πίστη του για την ανατροπή και την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου.

Παναθηναϊκός: Οι 91 πόντοι αρνητικό ρεκόρ σεζόν στο ΟΑΚΑ, αλλά και σε 40λεπτο αγώνα!