Παναθηναϊκός – Μακάμπι 95-79: Ο Σλούκας επέβαλε το ΝΟΜΟ του ΟΑΚΑ

2024-04-25T22:10:26+00:00 2024-04-25T22:46:14+00:00.

25/Apr/24 22:10

sloukas

O Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-79 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 και πηγαίνει στο Βελιγράδι για να πάρει ξανά το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια του. ΤΡΟΜΕΡΗ εμφάνιση με ρεκόρ καριέρας από τον Σλούκα!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Δεύτερη φορά στο ”καυτό” ΟΑΚΑ, δεν θα έχανε!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τα δόντια του κόντρα στη Μακάμπι, επικράτησε με 95-79 και πλέον η σειρά των playoffs στην Ευρωλίγκα είναι στο 1-1. Οι πράσινοι έμειναν πίσω με 9 πόντους, όμως με ένα σαρωτικό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 31-11, μπήκαν σε θέση οδηγού.

Ο Σλούκας έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ματς με 29 πόντους (15 στο ημίχρονο), με τους Παπαπέτρου (κυρίως), Μήτογλου, Ναν και Λεσόρ να δίνουν πολλές βοήθειες. Μεγαλύτερος πρωταγωνιστής, όμως, των νικητών η άμυνα κόντρα στην πιο παραγωγική ομάδα της φετινής Ευρωλίγκας.

Ένα πολύ σημαντικό σημείο της αναμέτρησης ήρθε προς το τέλος του ημιχρόνου και στις αρχές της τρίτης περιόδου, με το 35-38 των Ισραηλινών να μετατρέπεται σε 56-39. Μιλάμε για ένα επιμέρους 21-1 των πράσινων, με τη Μακάμπι να μένει στον έναν πόντο για σχεδόν 5′.

Ακόμα και έτσι, όμως, οι φιλοξενούμενοι ”απάντησαν” με δικό τους σερί 0-12 από την τρίτη περίοδο μέχρι τις αρχές της τέταρτης, για να κάνουν το 71-68. Λεσόρ και Παπαπέτρου κράτησαν τους γηπεδούχους μέσα στο παιχνίδι, δίνοντας και τελικά τη νίκη.

Όλα αυτά παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου στο ΟΑΚΑ, κάτι που είχε να συμβεί 687 ημέρες, από τα playoffs κόντρα στη Λάρισα (8/6/22), με τον ιδιοκτήτη της ”πράσινης” ΚΑΕ να κάθεται στις court seats και να γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο του ΟΑΚΑ.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Eurohoops Greece (@eurohoops_greece)

Θυμίζουμε ότι από πλευράς γηπεδούχων, δεν αγωνίστηκε ο Ερνανγκόμεθ που ήταν άρρωστος, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Μπόλντγουϊν. Η συνέχεια θα δοθεί στην ”Χάλα Πιονίρ” του Βελιγραδίου, εκεί όπου η Μακάμπι θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό στα δυο επόμενα ματς (30/4, 2/5).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Ο Κόεν είχε 2/2 τρίποντα και έτσι η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο ματς με 4-8. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση για το 14-12 με κύριο εκφραστή τον Ναν. Οι φιλοξενούμενοι με 3/5 τρίποντα πήραν το προβάδισμα με 14-19 και δεν έμειναν εκεί για το 16-25 στο 9′ με 11/14 σουτ. Οι πράσινοι μείωσαν λίγο πριν το τέλος, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 20-28.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 (25-28), με τον Βιλντόζα να ”γράφει” το 28-31. Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση, με τον Σλούκα να βγαίνει μπροστά για το 42-38, έχοντας 15 πόντους σε 10′ και τον Παπαπέτρου να ”υπογράφει” το 46-38. Ο Λεσόρ πήρε τη σκυτάλη (49-38), με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 14-0 (από 35-38), για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ημίχρονο με 51-39.

Η Μακάμπι είχε μείνει με έναν πόντο για πάνω από 5′ (3:40′ πριν το ημίχρονο), με τον Μήτογλου να διευρύνει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο +17 (56-39). Η διαφορά πήγε και στους 18 (62-44) με τον Παπαπέτρου ξανά πρωταγωνιστή. Η Μακάμπι μείωσε σε 64-51, αλλά ο Σλούκας (22 πόντοι) ήταν ξανά εκεί (69-54), για να έρθει το 71-60 στο τέλος της περιόδου.

Η Μακάμπι δεν άργησε να επιστρέψει στο ματς (71-68)  με 0-12 σερί (71-56) στο 32′. Ο Λεσόρ ”ξεκόλλησε” τον Παναθηναϊκό με 7 πόντους μετά το 30′ για το 9-70 στο 35′. Ο Σλούκας έκανε το 89-75 και κάπου εκεί το παιχνίδι έλαβε ουσιαστικά τέλος, με τα τελευταία 2′ να είναι τυπική διαδικασία. Στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 95-79 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά.

Πού κρίθηκε

Το 35-38 στο 16:20′ έγινε 56-39 στο 21:35′, με τον Παναθηναϊκό να κάνει επιμέρους 21-1. Ακόμα και έτσι, η Μακάμπι επέστρεψε στη τέταρτη περίοδο (71-68), χωρίς όμως να κάνει κάτι παραπάνω.

Παίκτης-κλειδί

Ο Σλούκας έκανε μαεστρικό ματς -ένα ακόμα- ρεκόρ καριέρας 29 πόντους (8/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολές), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 5, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 29, Παπαπέτρου 15, Ναν 10, Γκραντ 3, Λεσόρ 11, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 2, Μαντζούκας, Μήτογλου 14

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 12, Ουέμπ 2, Μπράουν 18, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Ριβέρο 9, Κοέν 12, Τόμασον, Νίμπο 6, Μπλατ 11, Κόλσον 3