Αταμάν: “Κάναμε χαζό φάουλ στο τέλος – Δύσκολο για εμένα το πρώτο ημίχρονο”

2024-04-30T21:52:58+00:00 2024-04-30T22:05:27+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

30/Apr/24 21:52

Ataman - Panathinaikos

Ο Εργκίν Αταμάν για το “κακό μπάσκετ” του Παναθηναϊκού και το “χαζό φάουλ” του Τζέριαν Γκραντ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Αποστολή στο Βελιγράδι, Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός το γύρισε το τελευταίο τρίλεπτο με ηγετικό Κέντρικ Ναν, όμως δεν τα κατάφερε στην πρώτη απόπειρα στο Βελιγράδι, ηττήθηκε από την καλύτερη Μακάμπι και πλέον υπολείπεται 2-1 στη σειρά των playoffs.

Το “τριφύλλι” το πάλεψε, γύρισε από το -18, όμως δεν πανηγύρισε στο τέλος. Ο Εργκίν Αταμάν ήταν λακωνικός μετά το τέλος του αγώνα στην flash interview.

Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ απόψε. Είχαμε την τελευταία κατοχή αλλά χάσαμε τελικά το σουτ. Είναι 2-1 η σειρά, θα δούμε τώρα για την Πέμπτη“.

Λίγο αργότερα στη συνέντευξη Τύπου τόνισε: “Δεν πήραμε το τζάμπολ, κάναμε ένα χαζό φάουλ στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα και χάσαμε ένα σουτ στο τέλος. Η Μακάμπι κέρδισε κι η σειρά είναι 2-1. Το παιχνίδι είναι 40 λεπτά. Πήραμε το σουτ στο τέλος, είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε στο φινάλε, το χάσαμε, αλλά είμαι ικανοποιημένος για την ομάδα.

Ήταν δύσκολο το ξεκίνημα που κάναμε. Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να ξεκινήσουμε καλύτερα στο επόμενο παιχνίδι εδώ. Ήταν δύσκολο και για εμένα το πρώτο ημίχρονο, δεν ξέρω τι έγινε. Ήταν έκπληξη για εμένα. Ξαναλέω δεν παίξαμε καλό μπάσκετ“, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Τούρκος τεχνικός.

Δείτε τι είπε ο Εργκίν Αταμάν

Κάτας: “Να σιγουρέψουμε ότι στο Game 4 δεν θα υπάρξει το ίδιο σενάριο με απόψε”

Ο τεχνικός της Μακάμπι, Όντεντ Κάτας, μίλησε για τη δεύτερη νίκη της ομάδας του κόντρα στον Παναθηναϊκό και την ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του.

Αξίζαμε αυτή τη νίκη απόψε. Είχαμε τρομερή ενέργεια. Παίξαμε και στα τέσσερα δεκάλεπτα εξαιρετική άμυνα. Κάποιοι παίκτες μας έπαιξαν πολλά λεπτά. Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου και τον τρόπο που αντέδρασαν στο ματς απόψε. Είμαστε χαρούμενοι που είμαστε εδώ. Έχουμε μία μέρα να να ξεκουραστούμε κα πρέπει να σιγουρέψουμε ότι στο δεύτερο παιχνίδι μας εδώ δεν θα υπάρξει το ίδιο σενάριο“, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 85-83: Ο Ναν το γύρισε, αλλά δεν το πήρε!