ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ Παναθηναϊκός! Ισοπέδωσε την Φενέρ και πάει για το ΕΒΔΟΜΟ

2024-05-24T20:17:27+00:00 2024-05-24T21:05:33+00:00.

24/May/24 20:17

O Παναθηναϊκός θριάμβευσε κόντρα στην Φενέρ στον ημιτελικό του Final Four 2024 (73-57) και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ-Ολυμπιακός στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (26/5).

Αποστολή στο Βερολίνο: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ήρθε στο Βερολίνο για να ράψει το έβδομο αστέρι!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος της Φενέρ, κέρδισε καθαρά με 73-57 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκας 2024, για πρώτη φορά μετά το 2011!

Οι πράσινοι έκαναν μία τρομερή αρχή με 12-0, αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίδια στην τρίτη περίοδο με 51-50, για να ακολουθήσει ντέρμπι.

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, ”μίλησε” η τρομερή άμυνα των νικητών, με τους Λεσόρ και Ναν να κάνουν σπουδαίο ματς, ενώ ”παράγοντας Χ” αποδείχθηκε ο Καλαϊτζάκης.

Ο Γάλλος σέντερ ήταν ξανά συγκινητικός, ο Αμερικανός σκόρερ ήταν… Ναν, ενώ και ο Γκραντ ήταν εκεί σε άμυνα και επίθεση για την ομάδα του.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το ματς ξεκίνησε με 25λεπτη καθυστέρηση, λόγω των επεισοδίων που έγιναν έξω από την Uber Arena λίγες ώρες πριν το τζάμπολ.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Την… έπνιξε στην αρχή και το τέλος

Η εκκίνηση άνηκε πλήρως στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ξεκίνησε εντυπωσιακά με 12-0, την ώρα που η Φενέρ χρειάστηκε πάνω από τέσσερα λεπτά για να σκοράρει (12-4). Ο Τούρκοι αντέδρασαν προς στιγμή (18-11) δια χειρός Σανλί, όμως οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και με τον Γκριγκόνις να σκοράρει, έκλεισαν την πρώτη περιόδο στο +9 (22-13).

Γκούντουριτς και Σέστινα έδωσαν λύσεις στην Φενέρ, ο οποία επέστρεψε στο ματς με 24-20, πριν οι Ναν και Σλούκας κάνουν το 29-20. Με 4/6 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός πήγε στο 32-23, με το σκηνικό να αλλάζει εντελώς στα τελευταία 4:30. Η Φενέρ ”έσφιξε” την άμυνά της, ο Χέιζ-Ντέιβις έβαλε μεγάλα τρίποντα, για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-36.

Το παιχνίδι είχε γίνει και… επίσημα ντέρμπι, με τον Καλάθη να υπογράφει το 47-45, πριν ο Ντόρσεϊ φέρει το ματς στον πόντο (51-50). Ο ρυθμός των δυο ομάδων στην συνέχεια έπεσε αισθητά, με την αστοχία να πρωταγωνιστεί, ενώ υπήρχαν πολλές διακοπές, λόγω φάουλ. Ο Καλαϊτζάκης έβαλε clutch τρίποντο στο τέλος της περιόδου, για να ”γράψει” το 56-50.

Ο Καλαϊτζάκης ήταν ξανά εκεί για το +10 (60-50) της ομάδας του στο 31′, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, την ώρα που η Φενέρ είχε μεγάλη αστοχία, κυρίως της καλής άμυνας των πράσινων (62-52). Το ματς τελείωσε από Ναν και Λεσόρ (67-55) στο 37′, χωρίς να αλλάζει τίποτα στα τελευταία λεπτά, για τον πράσινο θρίαμβο με σκορ 73-57.

Πού κρίθηκε

Η Φενέρ μείωσε σε 51-50 στο 27′, με τον Παναθηναϊκό να ”απαντά” με επιμέρους 13-2 (64-52 στο 36′).

Ο Λεσόρ ήταν εξαιρετικός, κυριαρχικός, ασταμάτητος. Double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά και 7 κερδισμένα φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57