2024-05-26T22:08:31+00:00 2024-05-26T23:07:54+00:00.

gadamopoulos

26/May/24 22:08

Sloukas-Ataman-Panathinaikos-real

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ του Εργκίν Αταμάν θριάμβευσε (95-80) επί της περσινής πρωταθλήτριας, της πήρε το “στέμμα” και επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης έπειτα από 13 χρόνια! Ηγέτης Σλούκας και άμυνα έκριναν τον μεγάλο τελικό στο Βερολίνο!

Από το Βερολίνο: Σταύρος Μπαρμπαρούσης / info@eurohoops.net

O Παναθηναϊκός, ο Βασιλιάς της Ευρώπης επέστρεψε μετά από 13 χρόνια στον θρόνο του!!! Εξαφάνισε με… την Ρεάλ για να ράψει το ΕΒΔΟΜΟ αστέρι στην ένδοξη φανέλα του και χτίζει νέα δυναστεία, σκορπώντας ΞΑΝΑ τρόμο σε όλη την Ευρώπη!

Ο Παναθηναϊκός “τσάκισε” το βράδυ της Κυριακής (26/5) την (απερχόμενη) πρωταθλήτρια Ευρώπης με 95-80 στον τελικό του Final Four του Βερολίνου και στέφθηκε πρωταθλητής για 7η φορά στην ιστορία του, σε ένα γήπεδο που είχε πανηγυρίσει τον τίτλο και το 2009!

Οι παίκτες του “αυτοκράτορα” Εργκίν Αταμάν συνήλθαν από το παθητικό των 36π. στην πρώτη περίοδο, τη διέλυσαν στη συνέχεια και με ηγετική εμφάνιση του Κώστα Σλούκα (24π.), έφτασαν σε έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο επί του μεγάλου φαβορί.

Ο Σλούκας, ο οποίος πέρσι είχε χάσει το τελευταίο σουτ στον τελικό του Ολυμπιακού με τη Ρεάλ, “μίλησε” στην τέταρτη περίοδο με δύο σερί τρίποντα για το 79-71 του 35΄, όταν οι Ισπανοί πλησίασαν στο 73-71 και η αρμάδα του Αταμάν τελείωσε εντυπωσιακά τη δουλειά, φτάνοντας και στο τελικό!

Και η “κατάρα” της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας χτύπησε και την Ρεάλ Μαδρίτης, που δεν τα κατάφερε, και πως μπορούσε άλλωστε κόντρα σε αυτόν τον υπέροχο Παναθηναϊκό, να στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης εκκινώντας την post season από το #1 spot.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ρεάλ με φουλ “γκάζι”

Οι Μαδριλένοι σκόραραν 28π. στην 1η περίοδο του ημιτελικού με τον Ολυμπιακό, όμως κόντρα στο “τριφύλλι” ήταν ακόμη πιο αποδοτικοί στο ξεκίνημα. Η ομάδα του Τσους Ματέο είδε τον Εντιαγέ να σκοράρει τους πρώτους 8π.(!) και στο 3΄ έφτασε στο 10-3. Παρά το δεύτερο φάουλ του Ταβάρες στο 4΄, η Ρεάλ  βρήκε λύσεις με 10π. του Μούσα και ανέβασε ρυθμό και διαφορά, φτάνοντας στο 36-25 του δεκαλέπτου (ρεκόρ για πρώτη περίοδο σε τελικό – η Μακάμπι είχε το 2004 38π. στην τέταρτη περίοδο με τη Φορτιτούντο). Οι Ισπανοί είχαν 8/11διπ., 4/6τριπ. και ο Ναν 8π. αλλά και τρία φάουλ…

“Πράσινο” φρένο και κυριαρχία Λεσόρ

Το μεγάλο στοίχημα του Παναθηναϊκού ήταν να χαμηλώσει το τέμπο και οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν το κατάφεραν στη δεύτερη περίοδο. Οι “πράσινοι” κράτησαν τη Ρεάλ σε 7π. ως το 17΄και με επιμέρους 12-2 μείωσαν στο 43-39, με τον Λεσόρ να φτάνει τους 11π. ως το ημίχρονο!

Το τρίποντο του Βιλντόζα έφερε τον Παναθηναϊκό στο -1, με 46-45, πριν δύο τρίποντα των Μούσα και Καμπάτσο βάλουν πάλι τη Ρεάλ στο +7. Το καλάθι του Σλούκα, που έφτασε τους 11π., “έγραψε” το 54-49 της ανάπαυλας.

Την έπιασε από το λαιμό!

Η αμυντική κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε εντυπωσιακά και στην τρίτη περίοδο. Οι “πράσινοι” υποχρέωσαν τη Ρεάλ σε 3/17 σουτ στο δεκάλεπτο, δέχθηκαν μόλις 7π. και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα. Με τον Σλούκα να φτάνει τους 16π. με 4/4 σουτ και 6/7βολ., αλλά κι ένα επιμέρους 13-3, το “τριφύλλι” προσπέρασε με 60-57 στο 27΄ και έφτασε και στο +5 (64-59) λίγο πριν από το υπέρ τους 64-61 στο 30΄.

Ήταν να μην μπει σε ρόλο οδηγού και αφού συνέβη, δεν υπήρχε περίπτωση να φύγει από εκεί. Με τη frontline της “Βασίλισσας” φορτωμένη με φάουλ, το “τριφύλλι” είχε το μομέντουμ και την τεράστια επιθυμία.

Ο Ροντρίγκεθ μείωσε στον πόντο (65-66) με 8’44” να απομένουν και από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο ο Παναθηναϊκός.

Το τρίποντου του Γιουλ δεν ήταν μαχαιριά (71-73) γιατί ο Κώστας Σλούκας δεν το επέτρεψε. Με απίστευτο μακρινό σουτ από τα 9 μέτρα έκανε το 76-71, είχε κι άλλο στο μανίκι του όμως (71-79).

Η Ρεάλ έκανε την ύστατη προσπάθεια (76-79) με κάρφωμα του Ταβάρες όμως ήταν η σειρά το Κέντρικ Ναν να βάλει πέντε πόντους και να “κλειδώσει” το έβδομο, δίνοντας το έναυσμα στην κερκίδα να μην κοπάσει ούτε στιγμή.

Τη χαριστική βολή την έδωσε ο Ντίνος Μήτογλου (76-86), ο Λεσόρ έβαλε τις βολές και το “κερασάκι” στην τούρτα μπήκε από τον Ναν.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα του Παναθηναϊκού, με μόλις 7π. παθητικό στην τρίτη περίοδο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Σλούκας σε μία απίστευτη παράσταση με 24π. 2/2διπ., 4/4τριπ., 8/9βολ.!

Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 8 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 11 (1/4 τρίποντα), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1/6 Τρίποντα).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (6/6 σουτ, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 21 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντ, 3/3 βολές), Λεσόρ 17 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2).