Περίπατος της Μάλαγα κόντρα στην Τσεντεβίτα

2016-01-14T23:58:39+00:00 2016-01-15T00:22:26+00:00.

14/Jan/16 23:58

Η Μάλαγα πέτυχε μια επιβλητική νίκη κόντρα στην Τσεντεβίτα με σκορ 90-67 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Της Εurohoops team/ info@eurohoops.net

Η Μάλαγα από την αρχή του αγώνα έδειξε της προθέσεις της και επιβλήθηκε τις Τσεντεβίτα με 90-67, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της στο Top16 της Ευρωλίγκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους αφού πέτυχαν 27 πόντους και δέχθηκαν μόλις 14. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ανάλογο με το πρώτο με την Μάλαγα να έχει το πάνω χέρι. Οι Ισπανοί είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Κουζμίνσκας και Ντιέζ οι οποίοι τελειώσαν τον αγώνα με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγούνται στο ημίχρονο με 52-31.

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη από τις δύο προηγούμενες, κάτι που δεν ευνόησε την Τσεντεβίτα καθώς δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο ματς. Οι δυο ομάδες σημείωσαν από 19 πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 71-50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, διότι η Τσεντεβίτα έδειχνε να μην μπορεί να μειώσει τη διαφορά.

Κορυφαίοι για τους Ισπανούς ήταν οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (17 πόντοι και 5 ασίστ), Ντάνιελ Ντιεζ (16 πόντοι με 4/5 τρίποντα) και Κάρλος Σουάρεζ (11 πόντοι με 2/4 τρίποντα). Από τους Κροάτες ξεχώρισαν οι Λούκα Μπάμπιτς με 24 πόντους και Τζέικομπ Πούλεν με 16 πόντους.