Δεν έχει αντίπαλο εντός η Χίμκι του Σβεντ!

2016-01-15T21:45:45+00:00 2016-01-15T22:18:02+00:00.

15/Jan/16 21:45

Συνέχεια στα θετικά εντός έδρας αποτελέσματα έδωσε η Χίμκι μετά την πολύ καλή εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και τη νίκη με 76-68 απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα!

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε το δίδυμο των Όγκουστιν (22π, 8ρ) και Σβεντ (24π, 5ρ, 5ασ.) το οποίο σημείωσε παραπάνω από τους μισούς πόντους της ρωσικής ομάδας. Την ίδια στιγμή, ο Περάσοβιτς είδες τους περισσότερους από τους παίκτες του να μένουν μακριά από τον καλό τους εαυτό και τον Γιάννη Μπουρούση να σκοράρει μόλις 3 πόντους και να μαζεύει 4 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλός για τα δεδομένα των δύο ομάδων, Χίμκι και Λαμποράλ παρέμειναν ισόπαλες (8-8) μέχρι το 4′. Οι όμορφες συνεργασίες των γηπεδούχων, τους εξασφάλισαν για πρώτη φορά προβάδισμα με 15-11 στο 7′ μετά από το καλάθι του Ζόραν Ντράγκιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τη Χίμκι να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ και τον εξαιρετικό Τζέιμς Όγκουστιν να διαμορφώνει το 17-12.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο αφού η Λαμποράλ με όπλο την καλή της άμυνα έτρεξε σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 19-19 στο 12′. Οι Ισπανοί μάλιστα ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους με αποτέλεσμα να εξασφαλίσουν μικρή διαφορά (28-24), μετά από τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση. Οι φωνές του Ρίμας Κουρτινάιτις ξύπνησαν τους παίκτες του που κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (32-32), πριν οι φιλοξενούμενοι βρουν και πάλι τον τρόπο να αντιδράσουν (39-35). Το τρίποντο του Όγκουστιν με τη λήξη του ημιχρόνου έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες (39-39) στα αποδυτήρια και την υπόθεση νίκη να είναι ανοικτή.

Μαγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Όγκουστιν στο πρώτο μισό αφού σε κάτι λιγότερο από 16 λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να πετύχει 16 πόντους (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα) και να μαζέψει 6 ριμπάουντ κυριαρχώντας πλήρως μέσα στη ρακέτα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Χίμκι προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της όμως οι λανθασμένες αποφάσεις στην επίθεση και ορισμένα λάθη δεν της το επέτρεψαν. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν για ακόμα μία φορά στην ισοπαλία (46-46, 25′) αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που η Λαμποράλ κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στην αναμέτρηση. Ο Αλεξέι Σβεντ πήρε το “όπλο” του και με προσωπικά καλάθια ανέβασε σταδιακά τη διαφορά, πρώτα στο 53-48 (28′) και στη συνέχεια στο 59-48, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου.

H τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με την ισπανική ομάδα να δείχνει σημάδια ανάκαμψης και να καταφέρνει να μειώσει σε 63-57, με τους πρώτους πόντους του Ντάριους Άνταμς 6.21′ πριν τη λήξη. Η πολυφωνία της Χίμκι και το ασταμάτητο δίδυμο των Σβεντ και Όγκουστιν ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (68-57), αναγκάζοντας τον Περάσοβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η συγκεκριμένη κίνηση δεν άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Μόνια να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του (76-63), σβήνοντας ουσιαστικά τις όποιες αμφιβολίες υπήρχαν σχετικά με τον τελικό νικητή, με 2.03′ στο ρολόι. Το μόνο που κατάφερε η Λαμποράλ στο τελευταίο δίλεπτο ήταν να μειώσει σε 76-68 με καλάθι του Φαμπιάν Κοζέρ και να αποχαιρετήσει τη Ρωσία με μία αξιοπρεπή εμφάνιση.

Ο Αλεξέι Σβεντ άφησε το μαγικό κόσμο του ΝΒΑ για να επιστρέψει στην Ευρώπη και να κάνει τη διαφορά! Ο Ρώσος γκαρντ πραγματοποίησε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 5 ριμπαουντ, 5 ασίστ και κανένα λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.