Αφεντικό στο “σπίτι” της η Χίμκι

2016-01-22T21:04:05+00:00 2016-01-22T21:50:24+00:00.

22/Jan/16 21:04

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα της στο Top-16 πανηγύρισε η Χίμκι, η οποία επικράτησε με 78-61 της Μπάμπεργκ.

Η ρωσική ομάδα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Μπάμπεργκ την έβαλε στον ρυθμό της. Βέβαια, κι οι παίκτες του Τρινκέρι δεν ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, με αποτέλεσμα αμφότερες οι ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά. Στην επανάληψη ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων άλλαξε την εικόνα καθώς μπόρεσαν να… απελευθερωθούν και να τρέξουν στο παρκέ, δείχνοντας ότι μπορεί να κερδίζει ακόμα κι όταν δεν είναι σε καλή μέρα.

Καθοριστική συμβολή στην τελική έκβαση είχε ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη, ενώ με το τρίποντο που σημείωσε από κέντρο στη λήξη της τρίτης περιόδου αποτέλεσε “μαχαιριά” στην Μπάμπεργκ, η οποία δεν κατάφερε να συνέλθει. Ο Νίκος Ζήσης είχε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασιστ

Τα δύο γρήγορα τρίποντα του Ντράγκιτς έδωσαν ρυθμό στη Χίμκι, η οποία πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Η ρωσική ομάδα βρήκε κάποιες λύσεις έξω από τα 6μ75 και μπόρεσε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (24-14 στο 14’), ωστόσο η Μπάμπεργκ απάντησε με τον γνωστό αποδοτικό της τρόπο, την άμυνα. Ούσα αποτελεσματική σε εκείνο το κομμάτι βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση.

Συγκεκριμένα, η ομάδας του Τρινκέρι πέρασε μπροστά με 28-27 (18’). Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε και τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φέρει το παιχνίδι σε έναν ρυθμό που τους βολεύει, κάτι που προσπάθησε να αλλάξει η Χίμκι. Οι παίκτες του Κουρτινάιτις ανέβασαν… ταχύτητα και με ένα ξέσπασμα μετά τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου πήραν τον έλεγχο.

Με σερί 11-0 βρέθηκαν να προηγούνται με 51-40, ενώ το τρίποντο που πέτυχε ο Σβεντ από το κέντρο στην εκπνοή της περιόδου “έκοψε” τα πόδια της Μπάμπεργκ. Κάτι που φάνηκε στην τελευταία περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να επιστρέψουν και ουσιαστικά οι περιφερειακοί της Χίμκι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό που ήθελαν με τη διαφορά να φτάνει στο +20 (68-48 στο 35′).