Ξέσπασμα Εφές στο φινάλε

2016-01-29T23:24:56+00:00 2016-01-29T23:24:56+00:00.

29/Jan/16 23:24

Η Εφές πέρασε από την έδρα της Μάλαγα με 85-75 και μπήκε στη διεκδίκηση των πρώτων θέσεων του ομίλου της.

Η Εφές Ανατολού επικράτησε δύσκολα της Μάλαγα στην Ισπανία με 85-75, χάρη στο πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο των Τούρκων (19-9).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά μοιρασμένο (21-20) με την Μαλάγα να μην μπορεί να αξιοποιήσει τα πολλά ριμπάουντ (13-4) και την Εφές να έχει πρόβλημα μέσα στο ζωγραφιστό. Το πρόβλημα των φιλοξενούμενων στη ρακέτα αξιοποίησαν οι γηπεδούχοι με τον Χέντριξ που πέτυχε 8 από τους 16 πόντους του στην πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό σκοράροντας έξω από την γραμμή του τριπόντου (6/9), αλλά η Μάλαγα βρήκε τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ πετυχαίνοντας καλάθια από την ρακέτα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 1 πόντο (47-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάλαγα προσπάθησε να πάρει μια διαφορά με τον Κουσμίνσκας να είναι ο παίκτης κλειδί στην επίθεση (12 πόντοι), αλλά η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς βρήκε λύση στην χάρη στον Γκρέιντζερ (19 πόντους), καθώς με δικά του καλάθια η Εφές ισοφάρησε τον αγώνα (66-66).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε εξ΄ολοκλήρου στην Εφές, καθώς πέτυχε 19 πόντους και δέχτηκε μόλις 9 πόντους. Η αστοχία των παικτών του Πλάθα και το μικρό σερί (5-0) των Τούρκων ήταν αυτό που έδωσε στην Εφές στην πολύτιμη νίκη (85-75) που την ανέβασε στο 3-2.