Μένει στην κορυφή η Λαμποράλ

2016-02-25T23:28:01+00:00 2016-02-25T23:28:01+00:00.

Lefteris Moutis

25/Feb/16 23:28

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον πρώτο γύρο του Top 16 η Λαμποράλ πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της (71-65 επί της Ζαλγκίρις) και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου.

Η Ζαλγκίρις αιφνιδίασε τη Λαμποράλ προηγούμενη με 7-0 (3′) και κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα κρατώντας χαμηλά το ρυθμό του αγώνα. Οι Βάσκοι δεν μπορούσαν να τρέξουν και δεν έβρισκαν εύκολα φάσεις στο ανοικτό γήπεδο, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης σκόραρε το πρώτο του καλάθι στο 12′ (25-20).

Από την άλλη πλευρά η Ζαλγκίρις ήταν πολύ διαβασμένη και τροφοδοτώντας σταθερά τον Ιαν Βουγιούκα κοντά στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 29-29 (18΄).

Η Λαμποράλ ήταν αρκετά άστοχη από μακριά, καθώς ο Κοζέρ ήταν ο μόνος που είχε καλή επαφή με το καλάθι. Από την άλλη, η Ζαλγκίρις έπαιζε πιο ορθολογικά και με τους Χάνλαν και Γιανκούνας να προσφέρουν επιθετικά λύσεις, κατάφερε να τρέξει 10-0 σερί για το + 8 (45-53) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η απάντηση των Βάσκων ήρθε δια χειρός του φετινού ηγέτη της, του Γιάννη Μπουρούση. Ο Ελληνας σέντερ πέτυχε πέντε σερί πόντους, σταμάτησε το σερί της Ζαλγκίρις και με την αφύπνιση του Ανταμς, η Λαμποράλ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (58-58, 35′).

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να διατηρεί την απόλυτη κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ έχοντας σταθερά σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου 7-8 περισσότερες κατοχές από τη Λαμποράλ. Ωστόσο, οι Βάσκοι με την πίεση στην άμυνα κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και να οδηγήσουν το ματς στα μέτρα τους (67-63, 38′) με τον Μπουρούση να παίζει κυρίαρχο ρόλο στον αγώνα.

Η Ζαλγκίρις αστόχησε σε οκτώ σερί σουτ από το 60-63 του 36΄ μέχρι το 69-63 μόλις 21” πριν το φινάλε και.. προσέφερε ουσιαστικά τη νίκη στη Λοκομοτίβ που έκανε απλά τα απαραίτητα για να φθάσει στο ρεκόρ νικών 6-2.