Τάπα πρόκρισης από τον Αγιόν!

2016-02-25T23:05:30+00:00 2016-02-25T23:33:48+00:00.

25/Feb/16 23:05

Η Ρεάλ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μπάμπεργκ με 90-86 με τον Γκουστάβο Αγιόν να αποδεικνύεται ο πρωταγωνιστής του αγώνα χάρη στο κόψιμο που έκανε στον Γουοναμέικερ λίγο πριν το φινάλε

Η Ρεάλ πέρασε με τα χίλια ζόρια από το Μπάμπεργκ, 90-86 την Μπρόσε, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κυριολεκτικά κρίθηκε στις τελευταίες δύο φάσεις. Η Μπάμπεργκ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με ένα (εύκολο όπως φαινόταν) λέι απ του Γουοναμέικερ, αλλά ο Γκουστάβο Αγιόν τον πρόλαβε και απέτρεψε την παράταση με τον Φελίπε Ρέγιες να «κλειδώνει» με βολές τη νίκη.

Αυτή η επιτυχία της Ρεάλ ουσιαστικά την έθεσε σε απόλυτη θέση φαβορί για πρόκριση στα πλέι οφς (ρεκόρ 5-3) καθώς ίσως να έμπαινε σε μεγάλους μπελάδες άμα έχανε από τη συμπαθή ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Ουσιαστικά, πάντως, η Μπάμπεργκ (3-5) έχασε πάρα πολύ έδαφος αφού κόλλησε στις τρεις νίκες και δεν βλέπουμε πλέον πως θα μπορέσει να χωθεί στην τετράδα.

Το ματς ήταν ανοικτό, με ρεσιτάλ τρίποντων κυρίως του Γιούλ από την Ρεάλ και του Ντάριους Μίλερ από την Μπάμπεργκ. Η ομάδα της Μαδρίτης ξεπέρασε το αρχικό σοκ (12-0), μειώνοντας σε 26-23 στο 10’ και προσπερνώντας στο ημίχρονο έχοντας 8/11 τρίποντα (46-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε να «καθαρίζει την μπουγάδα» ξεφεύγοντας με 10 πόντους διαφορά, 57-47 με 10/14 τρίποντα από τα οποία ο Γιούλ είχε τα 5/6! Τότε όμως ο Μίλερ κράτησε την Μπάμπεργκ με τρία στη σειρά τρίποντα (56-59) και μάλιστα στην τέταρτη περίοδο πέρασε και μπροστά στο σκορ με 80-79 χάρη σε τρίποντο του Νίκου Ζήση που έκανε καλή εμφάνιση.

Η Ρεάλ κατάφερε έστω και καθυστερημένα να λειτουργήσει θετικά στην άμυνα, καθηλώνοντας την Μπάμπεργκ στους έξι πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο. Με αποκορύφωμα βεβαίως την τάπα του Αγιόν που απέτρεψε από μία επικίνδυνη παράταση και μία ήττα για τη Ρεάλ.