Έγραψε ιστορία και… συνεχίζει η “Λόκο”

2016-03-24T20:53:14+00:00 2016-03-24T21:58:51+00:00.

24/Mar/16 20:53

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε (86-62) τον Ερυθρό Αστέρα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Βέβαια, αυτό είναι μόνο η αρχή για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία έκανε παράλληλα καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στον Ε’ όμιλο και το πλεονέκτημα της έδρας. Γενικότερα, με την εικόνα της η “Λόκο” δείχνει ικανή να φτάσει ως το φάιναλ φορ.

Ο Ερυθρός Αστέρας πάλεψε στο πρώτο μέρος αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε, πληρώνοντας τη δεδομένη κούραση καθώς την Τρίτη το βράδυ έπαιζε στην Κροατία με την Τσεντεβίτα για τα ημιτελικά της Αδριατικής Λίγκας. Κάπως έτσι σημείωσε μόλις 27 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας στη ρωσική ομάδα να καλύψει και το -14 (66-80) της ήττας τους στο Βελιγράδι.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στο Βέλγιο, ενώ το ξεκίνημα βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους (2-6 στο 1’). Στη συνέχεια, όμως, οι “ερυθρόλευκοι” αντιμετώπισαν μεγάλο πρόβλημα στο να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι της “Λόκο”, η οποία πήρε σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα.

Η ομάδα του Βελιγραδίου προηγήθηκε με 20-19 (11’), με τρίποντο του Γκούντουριτς κι άντεξε μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μπαρτζώκα χρησιμοποίησε το μεγάλο της “όπλο”… Σημείωσε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα και ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (42-31 στο 17’), ενώ με γκολ-φάουλ του Ντιλέινι η διαφορά πήγε στο +12 (45-33).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει τα 12 λάθη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ το ένα άστοχο σουτ διαδεχόταν το άλλο. Η άμυνα της “Λόκο” έπιασε υψηλά στάνταρ, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει (56-39 στο 24’, 65-49 στο 29’). Η τέταρτη περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά στο +27 (86-59 στο 39′).