Ο Ουίλιαμς τον στέλνει πλέι οφ!

2016-03-24T22:42:34+00:00 2016-03-24T22:42:34+00:00.

24/Mar/16 22:42

Με απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον Έλιοτ Ουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη με 86-84 στην έδρα της Νταρουσάφακα και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση του στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Ο Αμερικάνος γκαρντ πέτυχε συνολικά 19 πόντους και ήταν αυτός που στο τέλος ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο και ζευγάρι βολών ανατρέποντας την κατάσταση για τους “πράσινους”. Σημαντικές βοήθειες πρόσφερε και ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 21 ποντους και 5 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Νταρουσάφακα η οποία εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα τρία γρήγορα λάθη του Παναθηναϊκού και κατάφερε να προηγηθεί με 12-6 στο 4′. Η απογοητευτική εικόνα των “πρασίνων” και στις δύο πλευρές του παρκέ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να ξεφύγουν με 19-12 (6′), χτυπώντας συνεχώς σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Δείγμα της κακής αμυντικής συμπεριφοράς της ελληνικής ομάδας στο διάστημα αυτό ήταν οι 16 πόντοι (!) του Σεμίχ Ερντέν που βοήθησαν τη Νταρουσάφακα να “κλείσει” το δεκάλεπτο στο 30-22.

Ο εφιάλτης για τον Παναθηναϊκό δεν έλεγε να τελειώσει αφού το κακό αμυντικό τρανζίσιον έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 5-0 και να εξασφαλίσουν τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (35-22). To τάιμ άουτ του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν βοήθησε την κατάσταση αφού παρά το γεγονός πως η παραγωγικότητα των Τούρκων έπεσε, οι “πράσινοι” κόλλησαν με τη σειρά τους στην επιθεση. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν η διατήρηση της διαφοράς σε διψήφια επιπεδα (42-29) μετά από τρίποντο του Ουίλμπεκιν από την κορυφή.

Το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο κύλησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό! Η τριάδα των Διαμαντίδη, Χέινς, Φελντέιν στην περιφέρεια λειτούργησε άψογα την ώρα που ο Ραντούλιτσα “τελείωσε” φάσεις στο ζωγραφιστό. Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-40 μετά από σερί 11-0 των φιλοξενούμενων που “μάζεψαν” την κατάσταση.

H ανοδική πορεία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες και το πρώτο προσπέρασμα μετά από ώρα (46-44) να είναι πραγματικότητα. Την ίδια στιγμή όμως ο Αμερικάνος χρεώθηκε με το 4ο του φάουλ κάτι που τον ανάγκασε να καθίσει στον πάγκο, πριν οι Χαράγκοντι και Μαρκοϊσβίλι πετύχουν δύσκολα τρίποντα για να φέρουν και πάλι τη Νταρουσάφακα μπροστά (55-52, 25′). Οι δύο ομάδες συνέχισαν “χέρι-χέρι” με τους Τούρκους να σκοράρουν κυρίως από τη γραμμή των βολών (60-57) και τους παίκτες του “τριφυλλιού” (Φώτσης, Φελντέιν) να απαντούν έξω από τα 6.75 (65-63) με τη λήξη.

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι σκόραρε πρώτη με εύκολο καλάθι του Μαρκοϊσβίλι στον αιφνιδιασμό ισοφαρίζοντας σε (68-68). Ο παίκτης που έκανε τη μεγάλη ζημιά στην άμυνα των “πρασίνων” όμως ήταν ο Εμίρ Πρέλτζιτς αφού τα εύστοχα τρίποντα του βοήθησαν τη Νταρουσάφακα να εξασφαλίσει προβάδισμα με 75-70 και 5.01′ στο ρολόι. To τάιμ άουτ του Τζόρτζεβιτς με σκοπό να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων έφερε αποτελέσματα με τον Φελντέιν να διαμορφώνει το 75-75 και στη συνέχεια να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες ο Έλιοτ Ουίλιαμς.

Ο Αμερικάνος γκαρντ έχει αποδείξει πως στα δύσκολα βγαίνει μπροστά και αυτό έκανε για ακόμα μία φορά. Πέτυχε προσωπικά καλάθια και χάρισε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (79-77), πριν ο Ραντούλιτσα σημειώσει το 81-77, μόλις 1.36′ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο όμως ήρθαν τα πάνω κάτω αφού ο Γκόρντον μείωσε αρχικά σε 81-79 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 81-81 από τη γραμμή των βολών με φάουλ δώρο των διαιτητών. Στην επόμενη κατοχή ο Ραντούλιτσα υπέπεσε σε λάθος και οι τρεις κερδισμένες εύστοχες βολές του Ουίλμπεκιν χάρισαν προβάδισμα νίκης με 84-81 στη Νταρουσάφακα και μόλις 43″ στο ρολόι.

Αυτός που έμελλε να αποφασίσει για την τύχη του αγώνα ήταν ο Έλιοτ Ουίλιαμς! Ο απόλυτος MVP της αναμέτρησης απέδειξε για ακόμα μία φορά πως είναι… clutch και με προσωπικό τρίποντο διαμόρφωσε αρχικά το 84-84 και στη συνέχεια όντα αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών χάρισε στους “πράσινους” τη νίκη με 86-84.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 42-40, 63-65, 84-86