Αθάνατη Μπάμπεργκ κέρδισε και τη ΤΣΣΚΑ!

2016-03-24T23:51:49+00:00 2016-03-24T23:55:19+00:00.

Lefteris Moutis

24/Mar/16 23:51

Τα “θαύματα” της Μπάμπεργκ συνεχίζονται στη φετινή Ευρωλίγκα! Οι Γερμανοί είναι ακόμα ζωντανοί κερδίζοντας στην έδρα τους και την ΤΣΣΚΑ (91-83) και πλέον κοιτούν προς τα πλέι οφ!

Στην έδρα της η Μπάμπεργκ είναι πανίσχυρη και το απέδειξε για άλλη μια φορά. Ηττήθηκε εύκολα μόνο από την ΤΣΣΚΑ στον πρώτο γύρο (100-88), ενώ έχασε πολύ δύσκολα στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη Ρεάλ στη Νυρεμβέργη. Πλέον μετά τη νίκη και επί των Ρώσων δείχνουν ότι είναι ικανοί για όλα!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με ηγέτη τον Ντε Κολό που ήταν αποτελεσματικός και δημιουργικά και εκτελεστικά. Οι Μοσχοβίτες έδειχναν να μπορούν να ανταποκρίνονται στο ξαφνικό πρόβλημα που προέκυψε με τον τραυματισμό του Φρίλαντ μετά από μόλις 50 δευτερόλεπτα συμμετοχής. Ο Κάιλ Χάινς ανέλαβε σχεδόν αποκλειστικά το ρόλο του σέντερ και οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκαν με 28-31 στο 15′.

Ωστόσο, η Μπάμπεργκ δεν έχασε ποτέ την επαφή της με το σκορ και από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά έκανε την αντεπίθεση της κρατώντας για τα 17 λεπτά το προβάδισμα στο σκορ χάρη στον εξαιρετικό Νίκο Ζήση στην περιφέρεια και τους Νικολό Μέλι και Λέον Ραντόσεβιτς στη φροντ λάιν.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε ξανά με 68-69 στο 32′ με τον Μίλος Τεόντοσιτς να κάνει ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και τον Αντρέι Βοροντσέβιτς να εκτελεί από μακριά με 5/8 τρίποντα!

Η Μπάμπεργκ πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα (80-75, 35′) με προσπάθειες του Μέλι και του Μέλι, η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 82-81 στο 37 και στα τελευταία λεπτά ο Ιτούδης επέλεξε να ζήσει ή να πεθάνει με τον Νάντο Ντε Κολό. Ο Γάλλος πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι, αλλά αστόχησε σε τρία συνεχόμενα σουτ, τόσα όσα χρειαζόταν η Μπάμπεργκ για να “καθαρίσει” το ματς και να πάρει τη μεγάλη νίκη με 91-83.