Ζωντανή η Χίμκι για πρόκριση!

2016-03-25T21:36:37+00:00 2016-03-25T22:52:06+00:00.

25/Mar/16 21:36

Η ρωσική ομάδα επικράτησε εκτός έδρας με 76-71 της Ζαλγκίρις με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Χίμκι επέστρεψε από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη και επικρατώντας σχετικά εύκολα με 76–71 μέσα στο Κάουνας (η διαφορά μειώθηκε ελαφρώς στο τέλος), έμεινε ολοζώντανη στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφς. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο της στην Ευρωλίγκα, σπάζοντας ένα σερί δύο ηττών για τη Χίμκι, αμφότερες εκτός έδρας.

Η Χίμκι δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα, παρότι προηγήθηκε με 24-17 στο 11’. Η σωρεία λαθών των παικτών του Ιβάνοβιτς (9-3) στο πρώτο μέρος όχι μόνο δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ελέγξουν το ρυθμό, αλλά αυτός πήγε στα χέρια των γηπεδούχων που είχαν οκτώ περισσότερες επιθέσεις.

Και πάλι καλά ήταν για τη Χίμκι που το 34-27 της Ζαλγκίρις στο 16’ (12 πόντους του Ουλανόβας), έγινε 37-35 στο τέλος του ημιχρόνου, χάρις αποκλειστικά στην απόδοση των περιφερειακών της (Ράις, Κοπόνεν, Ντράγκιτς από οκτώ, Σβεντ επτά πόντους).

Μόλις μπήκε στην επιθετική εξίσωση της Χίμκι κι ο Χάνεϊκατ που έκανε εντυπωσιακή τρίτη περίοδο σαρώνοντας τα ριμπάουντ (14 είχε στο 28’!) και ανάγκασε τη Ζαλγκίρις σε δικά της λάθη αυτή τη φορά (2-5 στην 3η περίοδο), το ματς άλλαξε άρδην. Η Χίμκι πέρασε αμέσως μπροστά και ξέφυγε ως τους εννιά πόντους (56-47).

Η δυναμική αντεπίθεση της Χίμκι λειτούργησε σαν γροθιά στο στομάχι της ψυχολογίας των αδιάφορων βαθμολογικά Λιθουανών. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν χάρη και στην επιβολή τους στα ριμπάουντ (στο 33’ είχε πέντε η Ζαλγκίρις όσα μόνος του ο Χάνεϊκατ), ισορροπώντας με τα επιθετικά που «κατέβασαν» και τις επιθέσεις. Ξέφυγαν με 65-51 στο 34’ κι από εκεί και πέρα δεν υπήρχε επιστροφή για τη Ζαλγκίρις. Απλά στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους πέντε χωρίς να απειλήσουν.