Η Τσεντεβίτα διέσυρε τη Φενέρ!

2016-03-25T21:48:14+00:00 2016-03-25T22:41:53+00:00.

25/Mar/16 21:48

Διασυρμός για τη Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Τσεντεβίτα! Η κροατική ομάδα κυριάρχησε πλήρως σε άμυνα και επίθεση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και έφτασε στην εντυπωσιακή νίκη με 89-59…

Διασυρμός για τη Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Τσεντεβίτα! Η κροατική ομάδα κυριάρχησε πλήρως σε άμυνα και επίθεση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και έφτασε στην εντυπωσιακή νίκη με 89-59.

Η εικόνα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν απογοητευτική αφού οι παίκτες του μοίρασαν μόλις 8 ασίστ και υπέπεσαν σε 14 λάθη, χωρίς να υπάρχει κάποιος διακριθέντας.

Αντίθετα, για την εξαιρετική Τσεντεβίτα ξεχώρισαν οι Αράποβιτς (18π, 4ρ), Μπίλαν (15π, 5ρ) και Ουάιτ (11π, 5ρ, 5ασ.). Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στη συμμετοχή του 16χρονου Μούσα!

Εξέλιξη του αγώνα

Σε ένα παιχνίδι χωρίς το παραμικρό βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες, η Τσεντεβίτα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 10-5 στο 5′ χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Αράποβιτς. Ο Κροάτης παίκτης συνέχισε να δίνει σημαντικές επιθετικές λύσεις διατηρώντας την Τσεντεβίτα σε ρόλο οδηγού (15-9, 7′), πριν ο Τζέιμς Ουάιτ χαρίσει στους γηπεδούχους το μεγαλύτερο υπέρ τους προβάδισμα (19-11). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τη Φενέρ να προβληματίζει και να βρίσκεται σταθερά πίσω στο σκορ (22-13).

Η παροιμιώδης αστοχία της Φενέρ για τα δεδομένα της (6/20 σουτ) συνεχίστηκε, την ώρα που η Τσεντεβίτα βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα. Αποτέλεσμα; Η διαφορά άρχισε να ανοίγει επικίνδυνα για τους Τούρκους που βρέθηκαν πίσω με 32-17 αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η συγκεκριμένη κίνηση δεν βοήθησε αφού η πολύ κακή κυκλοφορία της μπάλας σε συνδυασμό με τα πολλά αμυντικά κενά έκαναν την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη (37-21). Το μόνο που κατάφερε η Φενέρ ήταν να μειώσει σε 44-30 μετά από καλάθι του Χίκμαν και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους Τούρκους να βρίσκονται σε.. άλλο γήπεδο στο πρώτο μισό.

Ενδεικτικό της… τραγικής εμφάνισης των φιλοξενούμενων είναι το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο υστέρησαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Μάζεψαν μόλις 14 ριμπάουντ έναντι 21, μοίρασαν μόλις 3 (!) ασίστ έναντι 7 ενώ σούταραν με 27% (3/11) από την περιφέρεια.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αφού η ανάπαυλα φαίνεται πως δεν βοήθησε στο ελάχιστο τους παίκτες της Φενέρ! Το δίδυμο των Πούλεν και Μπίλαν έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ και το επί μέρους σκορ 11-4 μέσα σε μόλις δύο λεπτά έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους (55-34). Με τα λάθη να αυξάνονται συνεχώς (13) και το περιφερειακό σουτ να παραμένει σοβαρό πρόβλημα ήταν πλέον εμφανές πως οι Τούρκοι δεν βρισκόντουσαν σε μέρα που θα τους επέτρεπε να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Αντίθετα, η Τσεντεβίτα τα έκανε όλα σωστά και δεν άφησε την ευκαιρία μιας μεγάλης νίκης να πάει χαμένη. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την κροατική ομάδα μπροστά με +28 (71-43), με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού.

Η τελευταία περίοδος διαδικαστικού χαρακτήρα κύλησε στον ίδιο ρυθμό αφού η διαφορά ενέργειας των δύο ομάδων ήταν χαώδης. Ο Τόνι Κάτιτς διαμόρφωσε το άκρως εντυπωσιακό 80-48 και ο κόουτς Μρσιτς βρήκε την ευκαιρία να περάσει στο παρκέ το μεγάλο ταλέντο των Κροατών, Ντζάναν Μούσα. Ο 16χρονος έπιασε κατευθείαν δουλειά και με όμορφα καλάθια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 84-50, με τον Ομπράντοβιτς να περνάει με τη σειρά του στο παρκέ τους νεαρούς Άρνα και Ουγκουρλού.

Το καλάθι και φάουλ του 19χρονου Μάζαλιν διαμόρφωσε το 88-59, με τον διασυρμό της Φενέρ να ολοκληρώνεται στο 89-59 και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να έχει σίγουρα να πει πολλά στους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-30, 71-43, 89-59