Άγγιξε το αβαντάζ έδρας η “Λόκο”!

2016-03-31T19:36:17+00:00 2016-03-31T20:12:14+00:00.

31/Mar/16 19:36

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 81-60 τη Μάλαγα και έγινε το απόλυτο φαβορί για τη 2η θέση στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε την καθοριστική νίκη κατά της Ουνικάχα με 81-60 στο Κράσνονταρ και θέλει άλλη μία στην Τουρκία επί της Νταρουσάφακα για να εξασφαλίσει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς! Της αρκεί όμως και μία ήττα του Παναθηναϊκού για να το πετύχει.

Αν και δυσκολεύτηκε για περίπου 32 λεπτά από την αδιάφορη βαθμολογικά Μάλαγα κυρίως λόγω της άμυνας ζώνης που εφάρμοσε ο Χοάν Πλάθα, η ανωτερότητα των παικτών του Μπαρτζώκα, το κίνητρο που είχαν και η θέληση τους να νικήσουν για τελευταία φορά στο Τοπ16 στο γήπεδο τους, ισοπέδωσε κάθε ισπανική αντίσταση.

Παρά τα άθλια ποσοστά ευστοχίας της έξω από τη γραμμή του τρίποντου (2/12) και τα περισσότερα λάθη (7-4) στα οποία υπέπεσε, η Μάλαγα κρατήθηκε στο ημίχρονο κοντά στη Λοκομοτίβ που το έκλεισε μπροστά με 39-35.

Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερο κίνητρο και πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα (18-14 στο δεκάλεπτο, 34-26 μεγαλύτερη διαφορά), δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν μία διαφορά ασφαλείας. Σε αυτό έφταιξε ότι η Ουνικάχα σούταρε με 80% στα δίποντα (12/15), ενώ η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Πλάθα αποδιοργάνωσε το παιχνίδι των παικτών του Μπαρτζώκα. Είναι χαρακτηριστικό πως η Μάλαγα άφησε το μακρινό σουτ και η «Λόκο» πήρε περισσότερες προσπάθειες για τρεις αντί για δύο (17-14), χωρίς τα επιθυμητά αποτελέσματα (6/17) όπως δείχνει το σκορ του ημιχρόνου.

Η ιστορία δεν άλλαξε μέσες άκρες ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μάλαγα επέμεινε στη ζώνη, η Λοκομοτίβ στα τρίποντα και μόνο χάρη στον «μπόμπερ» Ματ Τζάνινγκ (5/7) κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους, 58-49, μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα στο 28’. Κι όμως η Ουνικάχα δεν έριχνε «λευκή πετσέτα» παρά τα διπλάσια λάθη και τα 4/18 τρίποντα.(62-55 στο 30’), κυρίως επιθετικά χάρη στον Κουζμίνσκας (13π.).

Η ποιότητα όμως των ξένων της Λοκομοτίβ (Ντιλέινι, Ράντολφ, Κλαβέρ και Τζάνινγκ) ήταν αυτή που επέβαλλε τους κανόνες. Ο Μπαρτζώκας είδε τους παίκτες του να αποδίδουν στην άμυνα όπως στην πρώτη περίοδο ενώ στην επίθεση είχαν όλες τις σωστές επιλογές. Ο Ντιλέινι οργάνωσε υποδειγματικά με επτά ασίστ χωρίς λάθος ως εκείνο το σημείο, το εύθραυστο 62-57 έγινε 69-57 στα μισά της τελευταίας περιόδου και έτσι η ρωσική ομάδα δεν άφησε καμία ελπίδα στους Ισπανούς να διεκδικήσουν μία νίκη γοήτρου. Η διαφορά ξέφυγε προς το τέλος με τον Μπόκχοφ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, περισσότερο ως απόδειξη των κινήτρων και της ανωτερότητας των Ρώσων, παρά γιατί η ροή του αγώνα έδειχνε κάτι τέτοιο (21 πόντοι).