Ο Ντε Κολό είναι… κορυφή!

2016-04-01T20:57:34+00:00 2016-04-01T21:30:36+00:00.

01/Apr/16 20:57

Η Ζαλγκίρις δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο την ΤΣΣΚΑ, η οποία με πρωταγωνιστή τον τρομερό Ντε Κολό πήρε τη νίκη (100-86) κι “αγκάλιασε” την πρώτη θέση του Στ’ ομίλου.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του στρατού θα τερματίσει και μαθηματικά πρώτη αν η Λαμποράλ Κούτσα του Γιάννη Μπουρούση ηττηθεί αργότερα από τη Ρεάλ. Αυτή ήταν η 17η συνεχόμενη νίκη της ΤΣΣΚΑ κόντρα στην ομάδα του Κάουνας, η οποία με πρωταγωνιστή τον Βουγιούκα της έβαλε δύσκολα στο πρώτο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, οι παίκτες του Ιτούδη ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με επιμέρους 14-3 κι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση, η οποία εν τέλει ήρθε και με κατοστάρα καθώς στο τέλος οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (8/11 σουτ, 7/7βολ.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ!

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε χαλαρά στο ματς κι η Ζαλγκίρις την αιφνιδίασε με την καλή της εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι μολονότι αδιάφοροι μπήκαν κεφάτοι στο παρκέ και δημιούργησαν προβλήματα στην “ομάδα του στρατού”. Ο Ίαν Βουγιούκας ήταν από τους κορυφαίους της ομάδα του και με τους 9 γρήγορους πόντους που σημείωσε η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 25-21 (11′). Η διαφορά έφτασε στο +7 (46-39) για τη λιθουανική ομάδα.

Οι παίκτες του Ιτούδη μπόρεσαν να “ροκανίσουν” τη διαφορά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όπου πάντως ήταν πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ εμφανίστηκε σοβαρή και ξεκινώντας με επιμέρους 14-3 πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης καθώς ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (61-51 στο 25’).

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα μπήκαν στην… αναμενόμενη σειρά τους καθώς οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ξέφυγαν με 77-62. Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 79-71 (33′) αλλά δεν είχε άλλες δυνάμεις.