Η Φενέρ “τελείωσε” την Εφες!

2016-04-01T21:17:51+00:00 2016-04-01T21:40:12+00:00.

01/Apr/16 21:17

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν… χαρίστηκε στην Αναντολού Εφές του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, επικράτησε (90-86) και την άφησε εκτός πλέι οφ.

Μάλιστα, ο αποκλεισμός της Εφες σημαίνει και την μαθηματική πρόκριση του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ, εκεί όπου εξασφάλισε μια θέση για πρώτη φορά στην ιστορία του κι ο Ερυθρός Αστέρας. Η Εφες ήθελε μόνο νίκη αλλά όποιος περίμενε ότι, η σίγουρα πρώτη, Φενέρ θα εμφανιστεί αδιάφορη διαψεύσθηκε…

Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους που έδειξαν να επηρεάζονται από το άγχος καθώς ήθελαν μόνο τη νίκη για να ελπίζουν. Η αστοχία έξω από τα 6μ75 (7/18) αλλά και τα λάθη (15) αποδείχθηκαν καθοριστικά, ειδικά στην τρίτη περίοδο, όπου οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν επιμέρους 29-16 και πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα 16 πόντων (66-50).

Όλα έδειχναν χαμένα για την Εφες, η οποία πάντως δεν το έβαλε κάτω αλλά αποδείχθηκε ότι “ξύπνησε” αργά. Πήγε πάντως να κάνει μια… επική ανατροπή στο τελευταίο λεπτό καθώς έχανε με 85-75 και μείωσε σε 86-83 (7”) και 88-86 (1” πριν το τέλος). Οι κορυφαίοι της Φενέρ, Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε, όμως, ήταν ψύχραιμοι κι η ομάδα τους πέτυχε την έκτη νίκη της σε ισάριθμες συναντήσεις της με την Εφες στην Ευρωλίγκα.