Η Μπάμπεργκ έστειλε τον ΠΑΟ στη Λαμποράλ

2016-04-08T05:10:32+00:00 2016-04-07T22:30:16+00:00.

08/Apr/16 05:10

Οι Γερμανοί «πάτησαν» με 89-69 τους Βάσκους.

Με ρεκόρ καριέρας 21 πόντους του Ντάνιελ Τάις και 19 του Ντάριους Μίλερ, η Μπάμπεργκ συνέτριψε με 89-69 τη Λαμποράλ Κούτσα και αποχαιρέτησε με πολύ ψηλά το κεφάλι το Τοπ16 με επτά νίκες σε έναν «καυτό» όμιλο!

Με αυτή τη νίκη των Γερμανών, η Λαμποράλ κατέλαβε οριστικά τη 2η θέση και θα παίξει με πλεονέκτημα έδρας κόντρα στον Παναθηναϊκό

Η έκφραση του Τρινκιέρι μετά το ματς τα έλεγε όλα. Μάλλον έδειχνε δυσαρεστημένος που η ομάδα του δεν προκρίθηκε μετά τη νίκη αυτή (χάνει την ισοβαθμία με τη Ρεάλ ή τη Χίμκι) και μάλιστα μετά το θρίαμβο επί της δεύτερης Λαμποράλ.

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν η Μπάμπεργκ μπήκε με δυναμισμό και ευστοχία στο παιχνίδι ενώ η Λαμποράλ έδειχνε να στερείται ενέργειας. Προηγήθηκε με 38-17 στο 14’ και 45-28 στο ημίχρονο έχοντας κυριαρχήσει στα καλάθια (20-9 τα ριμπάουντ), ενώ σούταρε με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (12/20διπ. και 7/12τριπ.). Ο Ντάριους Μίλερ έγιρε την πλάστιγγα με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ κανένα από τα ατού της Λαμποράλ δεν μπορούσε να ανταποκριθεί. Τα 2/8 δίποντα και τα 6/17 τρίποντα δείχνει πως έπαιζε και πόσο άστοχη ήταν.

Όταν ανέβηκε λιγάκι ο Γιάννης Μπουρούσης και κυρίως ο Γιάκα Μπλάζιτς, η Λαμποράλ από το 56-35 στο 24’ (με 17π. του Τάις), μείωσε σε 63-52 στο 30’ (Μπλάζιτς 16, Μπουρούσης 9) και έδειξε να συνέρχεται.

Η τέταρτη περίοδος όμως θύμισε το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα (26-17 επί μέρους σκορ). Αντί να πτοηθούν από την αντεπίθεση της Λαμποράλ, κράτησαν άνετα και διεύρυναν το προβάδισμα χάρη στην ευστοχία τους από μακριά (12/20 τριπ.), ολοκληρώνοντας χωρίς καμία πίεση το θρίαμβο τους. Έστω και για το γόητρο που αν μη τι άλλο κράτησαν ψηλά στη διοργάνωση.

Η Λαμποράλ αντίθετα, θα λέγαμε πως έδειξε να αρκείται από το πλεονέκτημα έδρας ή περισσότερο φάνηκε στο συγκεκριμένο παιχνίδι να μη διαθέτει τις λύσεις για να νικήσει και να περιμένει στο ΣΕΦ να νικήσει ο Ολυμπιακός την ΤΣΣΚΑ για να προσπεράσει τους Ρώσους…