Τεόντοσιτς λαμπρός την οδηγεί!

2016-04-12T20:54:41+00:00 2016-04-12T21:12:31+00:00.

12/Apr/16 20:54

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΤΣΣΚΑ, η οποία “ζορίστηκε” κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά πήρε τη νίκη (84-74) κι έκανε το 1-0.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΤΣΣΚΑ, η οποία “ζορίστηκε” κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά πήρε τη νίκη (84-74), κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εντυπωσιακός κι έκανε τα πάντα στο παρκέ (23π., 6ασ., 6ρ.), σε μια αναμέτρηση που μόνο εύκολη δεν ήταν για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Τεόντοσιτς έπαιξε και για τον Νάντο Ντε Κολό (δεν βοήθησε όσο συνήθως στην επίθεση), έχοντας πολύ καλά ποσοστά (4/5διπ., 4/5τρ., 3/3βολ.).

Καθοριστική ήταν η παρουσία και του Κάιλ Χάινς (21π. με 9/12διπ.), ενώ “κλειδί” στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε ο Νικίτα Κουρμπάνοφ. Από την άλλη, η ομάδα του Βελιγραδίου, μολονότι γνώρισε την έβδομη ήττα σε ισάριθμες συναντήσεις με τους γηπεδούχους, έδειξε ότι δεν θα αποτελέσει εύκολη λεία στη σειρά των πλέι οφ. Χωρίς αμφιβολία οι φιλοξενούμενοι “πλήρωσαν” το γεγονός ότι η ΤΣΣΚΑ εκτέλεσε 10 περισσότερες βολές (6/11 – 15/21)

Ο Ερυθρός Αστέρας βλέποντας ότι δεν μπορούσε να πλησιάσει μέσα στη ρακέτα, άρχισαν τον αγώνα ψάχνοντας λύσεις από την περιφέρεια. Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν με 3/5 τρίποντα και προηγήθηκαν με 9-2 (3′) αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 8-0 κι έχοντας 6/6 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 25-18 (9′).

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τη διάθεση να παραδοθούν εύκολα και προκάλεσαν… πονοκεφάλους στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, μειώνοντας σε 28-26. Ο Τεόντοσιτς, όμως, ήταν “ζεστός” και ήδη σε 12 λεπτά συμμετοχής είχε φτάσει τους 13 πόντους, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να διατηρεί σταθερά προβάδισμα.

Ο Σέρβος γκαρντ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να χάσει σουτ (15π. με 3/3διπ., 2/2τρ., 3/3βολ.), ενώ η “ομάδα του στρατού” εκμεταλλεύτηκε και τα πολλά φάουλ που κέρδισε, βρίσκοντας έτσι εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών (11/15 στο πρώτο μέρος).

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ να μπαίνουν στο παρκέ με σαφή διάθεση να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Με πέντε σερί πόντους του Φριντζόν, ολοκλήρωσαν επιμέρους 12-5 κι έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (56-45 στο 24′).

Ο Ερυθρός Αστέρας, βέβαια, βρήκε και πάλι τρόπο να… επιστρέψει και να μειώσει σε 63-58 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και μοιραία το πλήρωσε… Ο Χάινς συνέχισε να κάνει αθόρυβα πολύ καλή δουλειά ενώ ο Κουρμπάνοφ έδωσε πολύτιμες λύσεις κι η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 77-67 (36′), φτάνοντας στη νίκη.