Ο Χάινς “επέβαλε” το 2-0 για την ΤΣΣΚΑ!

2016-04-14T21:02:36+00:00 2016-04-14T23:43:51+00:00.

14/Apr/16 21:02

Ο Ερυθρός Αστέρας έφερε και πάλι στα όρια της την ΤΣΣΚΑ, η οποία τελικά νίκησε με 77-76, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστική τον Αμερικανό φόργουορντ.

Ο Κάιλ Χάινς ήταν ο πρώτος σκόρερ της “ομάδας του στρατού” με 19 πόντους (8/9διπ.) αλλά κυρίως ήταν ο άνθρωπος που έπαιξε την άμυνα του αγώνα πάνω στον Γιόβιτς, τον οποίο ανάγκασε σε βήματα 2.4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε σε καλή ημέρα τον Τεόντοσιτς αλλά βρήκε και πάλι πολύτιμους πόντους από τη γραμμή των βολών (20/23)!

Ο Κίνσεϊ ξεκίνησε τον αγώνα με 3/3 δίποντα κι ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε… φουριόζος όπως και στον πρώτο γύρο. Με καλάθι του Τσίρμπες, οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 11-4 (4’) αλλά έχασαν νωρίς τον Ντάνγκουμπιτς, ο οποίος χρεώθηκε με τρίτο φάουλ.

Τα φάουλ άλλωστε αποτέλεσαν πονοκέφαλο και στο δεύτερο ματς κι έτσι μολονότι βρήκαν λύσεις στο ανοικτό γήπεδο, η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 12-13, έχοντας 8/8 βολές! Λίγο αργότερο το γκολ φάουλ του Χάινς έβαλε μπροστά την “ομάδα του στρατού” με 20-18 (9’)

Ο Αστέρας συνέχισε να “πονοκεφαλιάζει” την ομάδα του Ιτούδη και με τρίποντο του Λάζιτς προηγήθηκε με 33-28 (14’), με τον Τεόντοσιτς να παραμένει άποντος! Η ομάδα του Βελιγραδίου είχε τον έλεγχο του ρυθμού κι η διαφορά πήγε στο +7 (43-36 στο 16’), με τον Σιμόνοβιτς να έχει 3/4 τρίποντα!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή και με πρωταγωνιστή τον Κάιλ Χάινς πέρασε μπροστά με 53-52 (25’). Οι “ερυθρόλευκοι”, βέβαια, συνέχισαν να βρίσκουν απαντήσεις αλλά ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός στο “ζωγραφιστό” επιτρέποντας στην ομάδα του προηγηθεί με 63-57 (29’).

Ο Στίματς, όμως, σκόραρε και κέρδισε και το τρίτο φάουλ του Χίγκινς, με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να πάει στην τελευταία περίοδο, όντας μόλις στο -3 (63-60). Η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε την άμυνα της αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων, τους επέτρεψε να μείνουν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο αγώνας είχε πολλά φάουλ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από νωρίς στις βολές στην τελευταία περίοδο. Με δύο βολές του Σιμόνοβιτς, ο Αστέρας ισοφάρισε σε 70-70, ολοκληρώνοντας σερί 5-0. Η ΤΣΣΚΑ με 4/4 βολές έκανε το 74-70 (38’) αλλά οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν και με τρίποντο του Γιόβιτς πέρασαν μπροστά με 75-74, 1’13’’ πριν το φινάλε!

Ο… άφαντος Τεόντοσιτς έκανε με τρίποντο το 77-75, ενώ ο Κίνσεϊ με 1/2 βολές μέιωσε στον πόντο 21” πριν το φινάλε, για να ακολουθήσει λάθος του Ντε Κολό! Ο Χάινς, όμως, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Γιόβιτς, ο οποίος έκανε βήματα. Ο Βοροντσέβιτς είχε 0/2 βολές αλλά απέμεναν 2.4 δευτερόλεπτα.