2016-05-13T20:03:29+00:00 2016-05-13T21:12:33+00:00.

13/May/16 20:03

Ο Νάντο Ντε Κολό οδήγησε την ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη σε μεγάλη πρόκριση επί της Λοκομοτίβ του Μπαρτζώκα.

Γράφει από το Βερολίνο ο Λευτέρης Μούτης/ info@eurohoops.net

Πάει για το έβδομο… Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και την πληρότητα της, επικρατώντας δίκαια της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 88-81. Ο Νάντο Ντε Κολό δικαίωσε την επιλογή του ως MVP και πρώτου σκόρερ της σεζόν, οδηγώντας με 30 πόντους την ομάδα του με ένα επικό παιχνίδι στον τελικό, χωρίς να την αφήσει ουσιαστικά να απειληθεί παρά την απέλπιδα προσπάθεια της αντίπαλου του στο τέλος.

Πηγαίνοντας το παιχνίδι σε υψηλό σκορ απέναντι στην καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκας, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μην επιτρέψει στη «Λόκο» να φανεί απειλητική, εκμεταλλευόμενη και την εμπειρία της. Ο Δημήτρης Ιτούδης θα διεκδικήσει για πρώτη φορά το τρόπαιο αφού πέρυσι του στέρησε την ευκαιρία ο Σπανούλης και ο Ολυμπιακός, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν μπόρεσε να φτάσει στο δεύτερο τελικό της καριέρας του. Όχι ότι ήταν μικρό αυτό που πέτυχε.

Η ΤΣΣΚΑ κατέθεσε ως αβαντάζ την υψηλή της ευστοχία από όλες τις θέσεις, κόντρα στα επιθετικά ριμπάουντ της Λοκομοτίβ και περιορίζοντας σταδιακά τα πολλά λάθη και τα φάουλ που μοίραζε αφειδώς από νωρίς. Η Λοκομοτίβ μπήκε μάλλον τρομαγμένη, δεν μπόρεσε ποτέ ουσιαστικά να καλύψει το αρχικό προβάδισμα των περίπου 10 πόντων της ΤΣΣΚΑ και παρότι επέστρεψε δύο-τρεις φορές στο παιχνίδι, στην τελευταία περίοδο δεν άντεξε από τη στιγμή μάλιστα που ο Άντονι Ράντολφ έπαιζε τραυματίας (παρά το σάρωμα που έκανε στα επιθετικά ριμπάουντ). Δεν εκμεταλλεύτηκε τα μις-ματς, ενώ είχε τεράστια κενά στην άμυνα καθώς όχι μόνο δεν σταμάτησε το Ντε Κολό, αλλά είδε και τον Φριτζόν να του κάνει μεγάλη ζημιά.

Η έμπειρη στα φάιναλ φορ ΤΣΣΚΑ καθήλωσε τη Λοκομοτίβ σχεδόν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ανεβάζοντας πολύ ψηλά το σκορ απέναντι στην καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκας.

Προηγήθηκε με το καλημέρα με 9-0 ενώ η ομάδα του Μπαρτζώκα σκόραρε το παρθενικό της καλάθι μετά 3.30 λεπτά από το τζάμπολ. Οι αλλαγές στα μαρκαρίσματα της ΤΣΣΚΑ προβλημάτισαν τη «Λόκο», που κατάφερε να μειώσει όμως όταν ο Ντρέιπερ πήρε τη θέση του Ντιλέινι που φορτώθηκε με δύο φάουλ. Βελτιώθηκε στην άμυνα και συμμαζεύτηκε λίγο στην επίθεση. Δεν κράτησε για πολύ όμως αυτό. Ο Ντε Κολό ήταν ασταμάτητος (10π. στο δεκάλεπτο), ενώ μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα του Τεόντοσιτς, ο Σέρβος βρήκε τον τρόπο να δώσει ρυθμό και η ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με 23-12 στο 10’.

Η Λοκομοτίβ ήταν πολύ άστοχη αλλά κέρδισε περισσότερες κατοχές λόγω των λαθών της ΤΣΣΚΑ και των επιθετικών ριμπάουντ, κυρίως του Κλαβέρ και του Ράντολφ. Χάρη σε αυτά τα στοιχεία μείωσε τη διαφορά (23-19). Αυτό όμως που λειτούργησε ως πλεονέκτημα της, γύρισε μπούμερανγκ. Η ΤΣΣΚΑ πήρε μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ (τα περισσότερα ο Χάινς) και με εύστοχα καλάθια έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (35-21 στο 16’) και με νέο επιθετικό ριμπάουντ και τρίποντο του Βοροντσέβιτς στο +15 (38-23). Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 47-37 (10 Ντε Κολό, 8 Φριτζόν) με 12/16 δίποντα και 6/14 τρίποντα και μόνο τα επιθετικά ξεσπάσματα των Ντιλέινι, Ράντολφ και Ντρέιπερ έσωσαν τρόπον τινά την κατάσταση.

Κάθε φορά που η «Λόκο» πλησίαζε (52-45) χάρη στον Ντιλέινι και τα επιθετικά ριμπάουντ του Ράντολφ που έπαιζε κουτσαίνοντας (κτύπησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου), η ΤΣΣΚΑ έβρισκε τη λύση με τα μακρινά σουτ (58-45). Ωστόσο, στο παρκέ φαινόταν να πατάει καλύτερη η ομάδα του Μπαρτζώκα. Ειδικά από τη στιγμή που πήγε νωρίς στις βολές (από το 23’) από τα ομαδικά φάουλ. Με 18π. του Ντιλέινι, η Λοκομοτίβ μείωσε σε 60-54 στο 28’, αλλά το ξέσπασμα εκείνης της στιγμής δεν οδήγησε πουθενά, αφού ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης ήταν ασταμάτητος. Ο Ντε Κολό με 23 πόντους κράτησε το υψηλό προβάδισμα για την ομάδα του Ιτούδη που έκλεισε το 30λεπτο 68-59, με τον Ντρέιπερ να βάζει τρίποντο στην εκπνοή με ταμπλό!

Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου. Ο Ντε Κολό συνέχισε το καταστροφικό του έργο, ο Ράντολφ έκατσε για λίγο στον πάγκο για να προστατευτεί αλλά σε ένα μικρό διάστημα η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 16 πόντους (78-62) ισοπεδώνοντας την ψυχολογία των αντιπάλων της.

Παρόλα αυτά, η “Λόκο” δεν παράτησε το παιχνίδι κι αυτό το πιστώνεται ο Μπαρτζώκας κι οι παίκτες του. Με απανωτά καλάθια και εύστοχες βολές του… Ντε Κολό της Λοκομοτίβ (Ντιλέινι) μείωσε σε 82-75 στο 38′, δίνοντας ένα ενδιαφέρον στο ματς από το… πουθενά. Το τρίποντο του Μπρόκχοφ όμως στα 75” πριν το τέλος βρήκε σίδερο, ο Χίγκινς ευστόχησε και έτσι η ΤΣΣΚΑ
προστάτευσε την πρόκριση της στον τελικό για πρώτη φορά από το 2012 αφού στο Λονδίνο, το Μιλάνο και τη Μαδρίτη υπέστη οδυνηρές ήττες στους αντίστοιχους ημιτελικούς. Όχι αυτή τη φορά, γιατί ο Γάλλος έλυσε τα μάγια…