Κέρδισε Λαμποράλ και εντυπώσεις η “Λόκο”

2016-05-15T18:49:29+00:00 2016-05-15T19:09:19+00:00.

15/May/16 18:49

Την τρίτη θέση της φετινής Ευρωλίγκας κέρδισε η Λοκομοτίβ Κούμπαν μετά την επικράτηση της με 85-75 απέναντι στη Λαμποράλ στον άνευ σημασίας μικρό τελικό του final 4…

Γράφει ο Λευτέρης Μούτης από το Βερολίνο/ info@eurohoops.net

Την τρίτη θέση της φετινής Ευρωλίγκας κέρδισε η Λοκομοτίβ Κούμπαν μετά την επικράτηση της με 85-75 απέναντι στη Λαμποράλ στον άνευ σημασίας μικρό τελικό του final 4.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε το δίδυμο των Ντιλέινι (21π) και Μπρόκχοφ (21π), την ώρα που ο Ντάριους Άνταμς σταμάτησε στους 25 πόντους με συνολικά 9 στα 16 σουτ.

Στους 5 πόντους έμεινε ο Γιάννης Μπουρούσης που αγωνίστηκε για μόλις 17 λεπτά και πήρε μόνο 2 προσπάθειες για σουτ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τις δύο ομάδες να είναι σαφώς επηρεασμένες από την ήττα τους στον ημιτελικό, η Λαμποράλ προηγήθηκε με 10-4 στο 5′ μετά από δύο τρίποντα του Μπέρτανς. Η απάντηση της Λοκομοτίβ ήταν άμεση αφού μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά οι Ρώσοι απάντησαν με τρία εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ (13-10, 6′).

Η ποιότητα της αναμέτρησης έπεσε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, με τους παίκτες να μην έχουν καθαρό μυαλό και το τρίποντο του Ντιλέινι να “κλείνει” το δεκάλεπτο στο 20-16 υπέρ της ομάδας του.

Το επί μέρους σκορ 8-2 για λογαριασμό της Λαμποράλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περίοδο, της χάρισε ξανά το προβάδισμα (24-22), όμως ο “καυτός” Ντιλέινι έδειξε να έχει το απαραίτητο κίνητρο για έναν τέτοιο αγώνα (25-24). Οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς, ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 31-31 (16′) δια χειρός Άνταμς. Ο Αμερικάνος γκαρντ έχει αποδείξει πολλές φορές πως μπορεί να “σκοτώσει” κάθε άμυνα και με προσωπικό ξέσπασμα διαμόρφωσε το 40-35 (18′) υπέρ των Βάσκων.

Στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου ωστόσο, η Λοκομοτίβ κατάφερε να προστατέψει το καλάθι της και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας πλησιάσει σε απόσταση μίας κατοχής (42-40). Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο πρώτο μισό και οι δύο ομάδες σούταραν περισσότερα τρίποντα απ’ ότι δίποντα, επιβεβαιώνοντας πως το βασικό στοιχείο του παιχνιδιού τους είναι το μακρινό σουτ.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια η εικόνα δεν άλλαξε αφού οι άμυνες συνέχισαν να είναι χαλαρές και η περιορισμένη σημασία της αναμέτρησης ήταν εμφανής. Η Λοκομοτίβ χτύπησε στον αιφνιδιασμό και άρχισε σταδιακά να χτίζει μία διαφορά που έφτασε ακόμα και το +11 (61-50) έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ζούμπκοφ. Το μόνο που κατάφερε η Λαμποράλ ήταν να μειώσει σε 61-53 με τον Άνταμς να είναι ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αλλά την ίδια στιγμή να παίρνει πολλές επιθέσεις.

Το μομέντουμ ήταν φανερά υπέρ των Ρώσων με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να βρίσκει σημαντικές λύσεις στο πρόσωπο του Αντρέι Ζούμπκοφ και τους παίκτες του να ξεδιπλώνουν πάνω στο παρκέ το πλούσιο επιθετικό τους ταλέντο. Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής τιμή της (69-53), την ώρα που ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς απέσυρε τον αρκετά εκνευρισμένο Γιάννη Μπουρούση.

Σε κάθε προσπάθεια των Βάσκων να αντιδράσουν ο εκπληκτικός Ντιλέινι είχε τη λύση ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 80-65 για την ομάδα του με 4.58′ να απομένουν για τη λήξη. Ο Αμερικάνος γκαρντ σκόραρε κατά βούληση και για πρώτη φορά το προβάδισμα της Λοκομοτίβ έφτασε στο +20 (85-65) με τον τελικό νικητή να έχει πλέον κριθεί εδώ και λίγη ώρα.

Παρά τη διαφαινόμενη ήττα, οι Ισπανοί φίλαθλοι που ταξίδεψαν στο Βερολίνο μετέτρεψαν το τελευταίο τρίλεπτο σε γιορτή αποθεώνοντας την ομάδα τους για τις στιγμές που τους χάρισε καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν. Το τελικό 85-75 εξασφάλισε στον Γιώργο Μπαρτζώκα την τρίτη θέση στο δεύτερο final 4 της καριέρας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-40, 53-61, 75-85