Ο Ντε Κολό έστειλε την Ούνιξ στον Παναθηναϊκό

2016-09-24T20:55:45+00:00 2016-09-24T20:56:43+00:00.

24/Sep/16 20:55

Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την απόδοση της μετά την κακή πρώτη περίοδο και πήρε τον ρωσικό “εμφύλιο” απέναντι στην Ούνιξ Καζάν…

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε έστω και δύσκολα της Ούνιξ με 83-75 και θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι στον αυριανό τελικό του “Gomelsky Cup”. Αντιθέτως, η ομάδα του Καζάν θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στον μικρό τελικό απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Στην πρώτη περίοδο η Ούνιξ ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί με 24-19 έχοντας για μεγαλύτερο “όπλο” τα σουτ τριών πόντων. Προϊόντος του χρόνου όμως η ΤΣΣΚΑ μάζεψε τη διαφορά (30-25 στο 15′, 36-34 στο 17′) βελτιώνοντας σημαντικά την αμυντική της εικόνα που κράτησε την Ούνιξ αρκετά χαμηλά για τα δεδομένα της σε αυτή την περίοδο (13 πόντους).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ της 40-37 και ξέφυγε για πρώτη φορά με +8 (48-40, 25′) έπειτα από όμορφη προσπάθεια του Τζάκσον. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και με γρήγορο 7-0 σερί πλησίασαν ξανά σε απόσταση αναπνοής (48-47) πριν ο Κουρμπάνοφ αναλάβει δράση και δώσει ξανά σημαντικό πλενέκτημα στην ΤΣΣΚΑ (63-55).

Στην τελευταίο κομμάτι του αγώνα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα όταν ο Χριάπα διαμόρφωσε το 71-61 (35′) και καθάρισε επί της ουσίας την υπόθεση νίκη. Από αυτό το σημείο και έπειτα η Ούνιξ δεν κατάφερε να φανεί απειλητική αφού παρά το γεγονός πως μείωσε σε 79-75 η ποιότητα του ΤΣΣΚΑ δεν της επέτρεψε κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-37, 63-55, 84-75