Σώθηκε το Μιλάνο μετά από ΕΠΙΚΟ φινάλε με Μακάμπι

2016-10-13T22:10:21+00:00 2016-10-13T22:33:06+00:00.

13/Oct/16 22:10

Ματσάρα έγινε στο Μιλάνο. Η Αρμάνι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 99-97 στην πρώτη αγωνιστική απέναντι στη Μακάμπι, η οποία επιχείρησε να κάνει μία ΕΠΙΚΗ ανατροπή. Το σκορ ήταν 96-89, 49” πριν το τέλος του αγώνα και ο Γκάουτλοκ πήγε να γυρίσει ένα παιχνίδι μόνος του με δύο εύστοχα τρίποντα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ματσάρα έγινε στο Μιλάνο. Η Αρμάνι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 99-97 στην πρώτη αγωνιστική απέναντι στη Μακάμπι, η οποία επιχείρησε να κάνει μία ΕΠΙΚΗ ανατροπή. Το σκορ ήταν 96-89, 49” πριν το τέλος του αγώνα και ο Γκάουντλοκ πήγε να γυρίσει ένα παιχνίδι μόνος του με δύο εύστοχα τρίποντα.

Το σκορ έγινε 98-95, 9” πριν το τέλος του αγώνα, ο Κρούνισλαβ Σίμον έκανε λάθος και ο Ντέβιν Σμιθ κερδίσ δύο βολές. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στις δύο (98-97), ενώ ο Χίκμαν στην επόμενη φάση είχε 1/2 και ενώ απέμεναν 3” για το τέλος. Ο Πνίνι με μία πάσα από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη βρήκε τον Λάντεσμπεργκ, αλλά ο Μακλίν και που ακολουθούσε την φάση αλλοίωσε την προσπάθεια του παίκτη της Μακάμπι και όλα κρίθηκαν!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ρίκι Χίκμαν και Μίλαν Μάτσβαν, οι οποίοι είχαν από 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά του Χίκμαν ήταν ο άνθρωπος που πήγαινε στη γραμμή των βολών για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά. Από τους ηττημένους, ο Άντριου Γκάουντλοκ είχε 27 πόντους, ενώ ο Ντέβιν Σμιθ σταμάτησε στους 18.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει κάποια διαφορά. Μάλιστα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν πολυφωνία στον επιθετικό τομέα, χωρίς να ξεχωρίζει κάποιος ιδιαίτερα. Από την άλλη οι Γκάουντλοκ και Τσίμπρες έκαναν πολύ καλή δουλειά για τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-24 υπέρ της ιταλικής ομάδας.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και για τις δύο ομάδες. Η Αρμάνι Μιλάνο έβρισκε σκορ με τους Μάτσβαν και Ραντούλιτσα από το “ζωγραφιστό”, ενώ από την άλλη οι Γκάουντλοκ και Τσίμπρες συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στον επιθετικό τομέα. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, ωστόσο το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 44-44.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, η Αρμάνι Μιλάνο πάτησε το γκάζι στον επιθετικό τομέα με τους Μάτσβαν, Ντράγκιτς Χίκμαν και Τζέντιλε να τα κάνουν όλα. Μπορεί αμυντικά η εικόνα των Ιταλών να μην βελτιώθηκε τόσο πολύ, ωστόσο οι 28 πόντοι σε 10 λεπτά τους έδωσαν ένα καλό προβάδισμα. Σμιθ και Λάντεσμπεργκ προσπάθησαν να κρατήσουν τη Μακάμπι κοντά στο σκορ, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 72-65 υπέρ της ομάδας από το Μιλάνο.

Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι είχε το προβάδισμα του αγώνα (με δέκα πόντους διαφορά) και όλα έδειχναν πως θα έφτανε στη νίκη χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα, αλλά περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η Μακάμπι μείωσε τη διαφορά (87-81) και προσπάθησε να μπει ξανά στο… κόλπο της νίκης. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο στάθηκε τυχερή και κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με 99-97.

Που κρίθηκε: Οι εύστοχες βολές του Ρίκι Χίκμαν ήταν αυτές που κράτησαν την Αρμάνι μπροστά στο σκορ. Η είδηση του αγώνα είναι πως ο Αμερικανός που μεγαλούργησε με την φανέλα της Μακάμπι, δείχνει να έχει αφήσει οριστικά πίσω του τον τραυματισμό στον αχίλλειο που του στοίχισε πολύ στην καριέρα του στην Φενέρμπαχτσε.

Παίκτης-κλειδί: Ίσως πολλοί να μην περίμεναν τον Μίλαν Μάτσβαν να κάνει μία τόσο καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα, αλλά ο Σέρβος ψηλός ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του. Με 18 πόντους ήταν αυτός που η άμυνα της Μακάμπι δεν μπορούσε να σταματήσει με τίποτα, πριν το παιχνίδι γίνει ροντέο.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-44, 72-65, 99-97.