Μεγάλη ανατροπή Μπάμπεργκ με… μαέστρο τον Ζήση

2016-10-20T21:57:33+00:00 2016-10-20T22:01:56+00:00.

20/Oct/16 21:57

Η Μπάμπεργκ βρέθηκε στο -10 (45-55) απέναντι στην Ούνικς Καζάν στη Γερμανία, ο Νίκος Ζήσης οδήγησε την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στη μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο και στην πρώτη νίκη των Γερμανών με τελικό σκορ 89-86.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας διαθνής σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ οργάνωσε μαεστρικά το παιχνίδι της Μπάμπεργκ μοιράζοντας 12 ασίστ. Μάλιστα λίγο έλειψε να φτάσει το προσωπικό του ρεκόρ που ήταν 13 ασίστ σε αγώνα της ΑΕΚ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ το 2004. Εξαιρετικοί για τους νικητές ήταν και οι Γιανίκ Στρέλνιεκς (17 πόντοι) Νίκολο Μέλι (15 πόντοι) και Ντάριους Μίλερ (15 πόντοι).

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κιθ Λάνγκφορντ (24 πόντοι) και Κότι Κλαρκ (20 πόντοι), ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου αγωνίστηκε για 24’07” και σημείωσε 3 πόντους, ενώ είχε παράλληλα 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν “ακουμπώντας” την μπάλα στον Αρτσιόμ Παρακχούσκι ο οποίοε πέτυχε από νωρίς πέντε πόντους και η Ούνικς προηγήθηκε με 7-4. Η Μπάμπεργκ έφερε στα ίσα την κατάσταση χωρίς να αφήσει του Ρώσους να επιβάλουν τον ρυθμό τους με τον Νίκο Ζήση να είναι εξαιρετικός στον επιθετικό τομέα. Έτσι οι Γερμανοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 19-17. Η διαφορά ήταν στα τρίποντα όπου οι γηπεδούχοι είχαν 2/4, ενώ οι φιλοξενούμενοι 0/3.

Στη δεύτερη περίοδο όμως η Ούνικς κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά από την Μπάμπεργκ, με τους Κλαρκ και Λάνγκφορντ να πραγματοποιούν πολύ καλό παιχνίδι επιθετικά. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (25-34 στο 15′), αλλά σταδιακά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και μάλιστα να φτάσουν μέχρι το -1 (41-42), αλλά η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με 44-41 υπέρ της Ούνικς.

Αν και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση… αναπνοής από τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, η Ούνικς κατάφερε να πάρει εκ νέου μία καλή διαφορά, αυτή τη φορά 10 πόντων (45-55) 6 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η άμυνα την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν ήταν η αναμενόμενη, ωστόσο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου η Μπάμπεργκ μείωσε σε 60-67.

Ο Νίκος Ζήσης ήταν απλά απολαυστικός, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Μάλιστα ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη ανατροπή, αφού η Μπάμπεργκ πέρασε μπροστά στο σκορ με 75-74, περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε μεγάλο ντέρμπι με τον Ζήση να δίνει αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του 86-82, ένα λεπτό πριν το τέλος. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς, με τον Κλαρκ να τραυματίζεται 20” πριν λήξει ο αγώνας στο αριστερό του γόνατο. Η Μπάμπεργκ πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα με …

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-44, 60-67, 89-86.