Πέρασε από το Καζάν η Νταρουσάφακα!

2016-10-25T19:51:11+00:00 2016-10-26T11:38:01+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

25/Oct/16 19:51

Η τουρκική ομάδα πέτυχε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της, ενώ η Ούνιξ μετρά πλέον 0-3 στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Στον αγώνα που άνοιξε, χρονικά, την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, η Νταρουσάφακα επιβλήθηκε με 94-87 της Ούνιξ στο Καζάν, επιστρέφοντας με αυτό τον τρόπο στις επιτυχίες, ενώ άφησε, παράλληλα, την ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου χωρίς νίκη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο η τουρκική ομάδα, με ευέλικτο σχήμα και τον Μπατούκ σε θέση “4” πήρε τα ινία της αναμέτρησης, προηγήθηκε με 63-78 στο 33΄ και διαχειρίστηκε επιτυχημένα αυτό της το πλεονέκτημα με τον Ουοναμέικερ (22π.)να είναι καθοριστικός στα τελευταία λεπτά όταν κι οι Ρώσοι προσπάθησαν να επιστρέψουν μειώνοντας σε 80-86.

Εκτός του Αμερικανού πλέι μέικερ πολύ καλή μεφάνιση πραγματοποίησε για τους νικητές ο Άτερσον, σκοράροντας 18 πόντους, ενώ ο Μπατούκ είχε 12 με 4/4 τρίποντα. Από την άλλη ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λάνγκφορντ τελείωσε το ματς με 22 εκ των οποίων, όμως, οι 16 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Πονρασόφ πέτυχε 17, βελτιώνοντας το προσωπικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα. Ωστόσο, ο Ρώσος γκαρντ δεν μπόρεσε να το χαρεί όπως θα ήθελε, αφενός εξαιτίας της ήττας της ομάδας του κι αφετέρου γιατί αναγκάστηκε να αποχωρήσει τραυματίας λίγο πριν από το τέλος του ματς, έχοντας γυρίσει το γόνατο του.

Η Εξέλιξη του αγώνα:
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν με μπροστάρη τον Λάνγκφορντ να προηγηθούν με 22-13 στο 6΄ και 26-18 στο 7΄40΄΄, ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, κατά την διάρκεια του οποίου οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο.

Η τουρκική ομάδα, με την είσοδο του Σαβάς έτρεξε ένα επιμέρους 2-10 για να ισοφαρίσει σε 28-28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Από εκείνο το σημείο δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι κι εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, με τους Ρώσους να στηρίζονται αποκλειστικά στις εμπνεύσεις του διδύμου των γκαρντ τους (σ.σ. Πονκρασόφ 14π., Λάνκφορντ 16π.) που σκόραρε τους 30 από τους συνολικά 47 πόντους της Ούνιξ στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με σκορ 47-46 του ημιχρόνου.

Με τις άμυνες να βελτιώνονται αισθητά μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Μπλάτ, με πρωταγωνιστή τον Άντερσον έκανε σερί 2-9 προσπερνώντας με 52-55, ενώ με τρίποντο του Ουοναμέικερ στο 29΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με +7 (57-64).

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πλεονέκτημα (59-65) στο τελευταία δεκάλεπτο , το οποίο και διεύρυναν στο +15 (63-78) μετά από συνεχόμενα τρίποντα του Μπατούκ, με τον Άντερσον να κάνει την αρχή.

Η Ούνιξ προσπάθησε να επιστρέψει, με τον Κολόμ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες αλλά ήταν πολύ δύσκολο να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, ειδικά όταν αδυνατεί να παίξει άμυνα.

Ο Ουοναμέικερ σφράγισε την τελική επικράτηση της Ντρουσάφακα, πετυχαίνοντας έξι πόντους στο τελευταίο λεπτό, όταν και το σκορ μειώθηκε προσωρινά στο 80-86.

Που κρίθηκε:
Στην έμπνευση του Ντέιβιντ Μπλατ να χαμηλώσει το σχήμα του και να αγωνιστεί με τρεις φόργουορντ (Άντερσον, Μπατούκ, Κλάιμπουμ), εναλλάξ στην θέση «4» και τον Σλότερ στο «5». Η άμυνα της Νταρουσάφακα έγινε πιο πιεστική, ενώ στην επίθεση χτύπησαν από το μις ματς με τους Μπατούκ, κυρίως, κι Άντερσον εκτοξεύοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο την υπέρ τους διαφορά μέχρι το +15 (63-78).

Παίκτης «κλειδί»:

Ο Άντερσον ήταν ο παίκτης με την μεγαλύτερη συνέπεια, ο Μπατούκ «κομβικός» με τα 4/4 τρίποντα που σημείωσε, αλλά ο Ουοναμέικερ απέδειξε και πάλι τις ηγετικές του ικανότητες όταν η μπάλα… καίει στα τελευταία λεπτά.