Θρίαμβος για Μπάμπεργκ με φοβερούς Ζήση και Μίλερ

2016-11-03T23:22:39+00:00 2016-11-03T23:22:39+00:00.

03/Nov/16 23:22

Σε ένα ματς διαφήμιση στο οποίο και οι δύο ομάδες ξεπέρασαν τους 100 πόντους η Μπάμπεργκ πήρε σπουδαία νίκη στην παράταση επικρατώντας της Μιλάνο χάρη στους Ζήση και Μίλερ…

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος η Μπάμπεργκ πήρε σπουδαία εντός έδρα νίκη με 106-102 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο στη δεύτερη παράταση.

Καθοριστικός ήταν ο Νίκος Ζήσης με 13 πόντους όλους από την τέταρτη περίοδο και μετά, με τον “καυτό” Μίλερ να προσθέτει 27 πόντους (6/11 τρίποντα) και τον Νικόλο Μέλι να “αγγίζει” το νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Εκπληκτική εμφάνιση και από τον Ρακίμ Σάντερς με 25 πόντους ενώ σπουδαία συνεισφορά είχαν οι Τζεντίλε (18π) και ΜακΛίν (17π, 9ρ) χωρίς ωστόσο να χαμογελάσουν στο τέλος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και ο γρήγορος ρυθμός ανέβασαν από νωρίς τον δείκτη του σκορ με την Μπάμπεργκ να παίρνει μικρό προβάδισμα με 12-9 έπειτα από καλάθι του Νικόλο Μέλι. Τα διαδοχικά λάθη (6) ωστόσο των γηπεδούχων έδωσαν στη Μιλάνο την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 15-15 και στη συνέχεια να περάσει μπορστά με 18-15 δια χειρός ΜακΛίν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 21-18 σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα.

H κυριαρχία της Αρμάνι Μιλάνο έγινε ακόμα πιο εμφανής στα επόμενα λεπτά με τον Τζεντίλε να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα και να διαμορφώνει το 37-27 για την ομάδα του στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς. Ο Νίκος Ζήσης δεν βρισκόταν σε καλή ημέρα, η Μπάμπεργκ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο φτάνοντας τα 12 και η διαφορά έφτασε ακόμα και το +17 (46-29) έπειτα από καλάθι του Σάντερς.

Το τελευταίο δίλεπτο του ημίχρονο ωστόσο κύλησε ιδανικά για τους Γερμανούς που έτρεξαν σερί 9-0, πλησίασαν σε 46-38 με τη διαφορά να κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Η εντυπωσιακή βελτίωση της Μπάμπεργκ συνεχίστηκε και στην επιστροφή από τα αποδυτήρια με το μομέντουμ πλέον να είναι εμφανές πως έχει αλλάξει και το επί μέρους σκορ 14-3 να φέρνει τους γηπεδούχους μπροστά με 52-49. Η παρουσία του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έκανε πολύ ευάλωτη την άμυνα της Μιλάνο αλλά το τρίποντο του Κρούνοσλαβ Σίνομ έδωσε βαθιά ανάσα (52-52), πριν ο βγάλει ενέργεια και διαμορφώσει το 60-54 (17′) μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Η είσοδος των Καλνιέτις-ΜακΛιν αλλά και ο εξαιρετικός επιθετικά Σάντερς έδωσαν νέα ώθηση στους φιλοξενούμενους που έφεραν εκ νέου τα πάνω-κάτω και προηγήθηκαν με 64-61 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα η Μπάμπεργκ έψαχνε εναγωνίως για έναν παίκτη να ηγηθεί και τον βρήκε στο πρόσωπο του Νίκου Ζήση. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε πέντε πόντους και μαζί με τον “καυτό” Μίλερ που μετρούσε ήδη 18 ισοφάρισαν σε 68-68.

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς με τον Στρέλνιεκς να φέρνει τους γηπεδούχους μπροστά (74-73) αλλά τον Χίκμαν να απαντάει άμεσα για το 75-74. Τα τρίποντα όμως ήταν εκείνα που έδωσαν τη λύση στην Μπάμπεργκ με τους Μέλι και Κοζέρ να “πυροβολούν” από την περιφέρεια για το 80-74, μόλις 2.02′ πριν το τέλος. Ο Μίλερ αστόχησε σε προσπάθεια εξ επαφής και ο Ρίκμαν απάντησε σε τρίποντο για το 87-86 με 14″ στο ρολόι, όμως ο ψύχραιμος Ζήσης έδωσε ξανά αέρα +3 στους Γερμανούς (89-86).

Tο φινάλε της κανονικής διάρκειας ωστόσο ήταν απίστευτο αφού ο Ρίκι Χίκμαν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις, ισοφάρισε σε 91-91 και έστειλε το ματς στην παράταση με τον Ζήση να αστοχεί στο τέλος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Μιλάνο προηγήθηκε με 96-94 έπειτα από τρίποντο του Σάντερς όμως από εκείνο το σημείο και μετά δεν είχε ξανά το προβάδισμα στα χέρια του. Ο Μίλερ συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με πόντους και έφερε μπροστά τη Μπάμπεργκ ακόμα και +5 αλλά οι βολές του Ντράγκιτς (104-102) έφεραν ξανά τους Ιταλούς σε απόσταση μιας κατοχής μόλις 15.2′ πριν το τέλος.

Ο Ζήσης αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, ο Σάντερς αστόχησε σε τρίποντο και έτσι η Μπάμπεργκ πανηγύρισε τη νίκη σε ένα παιχνίδι διαφήμιση.