Ο Λάνγκφορντ “καθάρισε” τον Ερυθρό Αστέρα

2016-11-10T19:51:22+00:00 2016-11-10T19:54:11+00:00.

10/Nov/16 19:51

Με τον μεγάλο της ηγέτη, Κιθ Λάνγκφορντ, να “καθαρίζει” στο τέλος η Ούνιξ Καζάν πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 65-62 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που αυτοκτόνησε…

Με τον μεγάλο της ηγέτη, Κιθ Λάνγκφορντ, να “καθαρίζει” στο τέλος η Ούνιξ Καζάν πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 65-62 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που αυτοκτόνησε στο τέλος.

Ο Αμερικάνος γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους πετυχαίνοντας μάλιστα 10 μαζεμένους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά αποδεικνύοντας πως είναι ένας από τους πιο… clutch παίκτες της διοργάνωσης.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι με τον Όγκνιεν Κούζμιτς (10π, 9ρ) να “αγγίζει” το νταμπλ-νταμπλ και τον Νέιτ Ουόλτερς (11π) να βοηθάει συνολικά αλλά να έχει κακές επιλογές στο τέλος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Ερυρθός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Λούκα Μίτροβιτς να δίνει σημαντικές επιθετικές λύσεις στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 10-6. Η απάντηση της Ούνιξ ήρθε από τους περιφερειακούς της αφού πρώτα ο Λάνγκφορντ και στη συνέχεια ο νεοαποκτηθείς Τζόνσον έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα (15-13) στην ομάδα τους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στην ισοπαλία (17-17) και τους Σέρβους να δείχνουν πως πατάνε καλύτερα πάνω στο παρκέ.

Στα επόμενα λεπτά οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς αφού στο τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς (22-21) ο Λατάβιους Ουίλιαμς απάντησε με εντυπωσιακό κάρφωμα (23-22). Οι επιπόλαιες επιλογές ωστόσο των γηπεδούχων και η κακή ατομική άμυνα στον Ουόλτερς έδωσαν στον Αμερικάνο την ευκαιρία να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και να διαμορφώσει το 28-25.

Ο Εβγκένι Πασούτιν επανέφερε μετά από ώρα τον Παραχούσκι με τον Λευκορώσο σέντερ να “σκεπάζει” το καλάθι της Ούνιξ η οποία όμως συνέχισε να παρουσιάζει μεγάλα επιθετικά προβλήματα. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο χαμηλό 32-27 και τον ρυθμό να ευνοεί ξεκάθαρα τον Ερυθρό Αστέρα που εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων (1/7 τρίποντα).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και το κάρφωμα του Κούζμιτς ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-29). Ο Λάνγκφορντ συνέχισε να βρίσκει σίδερο στις περισσότερες από τις προσπάθειες του και το τρίποντο του Γιόβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 42-33, πριν η Ούνιξ τρέξει σερί 5-0 (42-38) αναγκάζοντας τον Ράντονιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ.

Η συγκεκριμένη κίνηση ωστόστο δεν βοήθησε την ομάδα του που είχε “κολλήσει” στην επίθεση και είδε τη διαφορά των δέκα πόντων να έχει πέσει πλέον στους δύο (43-41).

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε την απόδοση του και ξέφυγε εκ νέου με 50-45 έπειτα από τρίποντο του Σιμόνοβιτς και όμορφη προσπάθεια του Ντάνγκουμπιτς. Η πίεση για τους γηπεδούχους αυξήθηκε ακόμα περισσότερο όταν ο Ουόλτερς κέρδισε αντιαθλητικό με αποτέλεσμα το προβάδισμα των Σέρβων να αυξηθεί στο 58-49 έπειτα από τυχερό τρίποντο του Σιμόνοβιτς.

Η Ούνιξ έψαχνε για έναν παίκτη που θα την βοηθήσει στην επίθεση και τον βρήκε στο πρόσωπο του Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικάνος έβαλε προσωπικά καλάθια, οι φιλοξενούμενοι αγχώθηκαν και οι Ρώσοι πλησίασαν σε αποσταση μιας κατοχής (60-58) με 1.55′ στο ρολόι. Ο ηγέτης της Ούνιξ συνέχισε να παίρνει όλες τις επιθέσεις και δικαιώθηκε αφού με νέο ζευγάρι βολών ισοφάρισε (60-60), πριν ο Ουόλτερς απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 62-60 και 37″ να απομένουν.

Ο χρόνος ήταν αρκετός για να αποδείξει ο Λάνγκφορντ πως είναι ένας από τους πιο… clutch παίκτες στην Ευρωλίγκα! Πήρε το πιο κρίσιμο σουτ, ευστόχησε για τρεις από την κορυφή και διαμόρφωσε το 63-62 μόλις 16″ πριν τη λήκη. Ο Ερυθρός Αστέρας επιτέθηκε με λάθος τρόπο για ακόμα μία κατοχή στο τέλος με αποτέλεσμα να χάσει μία νίκη που λίγα λεπτά πριν το τέλος έμοιαζε δικιά του.