H Ζαλγκίρις πήρε το “ντέρμπι” των ουραγών

16 Nov 2016 2016-11-16T22:41:03+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

- 16 Nov 2016

Την δεύτερη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Ζαλγκίρις, επικρατώντας στο Κάουας με 87-75 της Γαλατασαράι για την 7η αγωνιστική. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτισους μετά από τα πρώτα 15 λεπτά ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της και με κορυφαίους τους Μότουμ (24π., 6ρομπ.), Βέστερμαν (16π., 6ασ.) και Πάνγκος (9π., 8ασ.) κατάφερε να χτίσει μια σημαντική διαφορά στο σκορ (67-47), την οποία διαχειρίστηκε με επιτυχία στο τελευταία πεντάλεπτο, όταν οι Τούρκοι αντεπιτέθηκαν, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν σε 77-69 στο 37΄.

Εξέλιξη αγώνα:

Οι δυο ομάδες για περίπου 15 λεπτά πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ, ωστόσο αυτό το κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο τελευταία πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από μια απόλυτα ισορροπημένη πρώτη περίοδο (20-20) στο 15΄ και με το σκορ στο 30-30 οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα σερί 9-0, χτίζοντας μια σημαντική διαφορά (39-30), η οποία έφτασε μέχρι το +13 (47-34), ενώ η συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα βρήκε την Ζαλγκίρις να προηγείται με 49-37.

Μάλιστα μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτισους, με τους Μπροκ Μότουμ και Λέο Βέστερμαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, μπόρεσε να προηγηθεί ακόμα και με 20 πόντους διαφορά (67-47 στο 28΄).

Οι Τούρκοι αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο μειώνοντας αρχικά σε 70-61 και με 2/2 τρίποντα του Μπλέικ Σκιμπ σε 77-69 στο 37΄, μέχρι εκεί, όμως, καθώς Πάνγκος και Μότουμ «έκοβαν κι έραβαν» για την πρωταθλήτρια Λιθουανίας με το τελικό 87-75 να σφραγίζει τελικά τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων. Έτσι οι «πράσινοι» του Κάουνας βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 2-5, ενώ η Γαλατά έμεινε στη νίκη επί του Ολυμπιακού της περασμένης εβδομάδας.

Δεκάλεπτα:
20-20, 49-37, 69-51, 87-75
Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Κοβάλσκι, Μπαουμάνις
Τα συνολικά στατιστικά της αναμέτρησης

Δείτε στο παρακάτω video, πως ο Κέβιν Πάνγκος νίκησε τον χρόνο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου: