“Φορτσάρει” η Μακάμπι, πέρασε και από το Καζάν!

2016-11-17T19:51:14+00:00 2016-11-17T19:51:14+00:00.

17/Nov/16 19:51

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ομάδα της Μακάμπι Τελ Αβίβ που επιβλήθηκε μέσα στη Ρωσία της Ούνικς Καζάν με 74-73 και μάλιστα, χωρίς τον Άντριου Γκάουντλοκ!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι νικητές είχαν τον Ντέβιν Σμιθ σε εξαιρετική κατάσταση, με τον άλλοτε παίκτη του Πανελληνίου να σταματάει στους 16 πόντους και να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του που έφτασε πλέον στο 4-4 και ανεβαίνει βαθμολογικά.

Αντίθετα, η Ούνικς πήγε αυτόματα στο 2-6 και παρά το γεγονός πως είναι μία από τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες στην Ευρωλίγκα… έπεσε στον βαθμολογικό πίνακα. Για ένα ακόμη παιχνίδι πάντως ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν πολύ καλός επιθετικά σημειώνοντας 22 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Με φόρα από το παιχνίδι με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το ματς στη Ρωσία η Μακάμπι που από νωρίς κατάφερε να πάρει ένα καλό προβάδισμα. Στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού, το σκορ ήταν 5-14, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι άποντος. Οι φιλοξενούμενοι του έκλεισαν τους διαδρόμους και ο ηγέτης των γηπεδούχων δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 17-25.

Η ευστοχία της Μακάμπι ήταν μεγάλη από το τρίποντο (5/7 στην πρώτη περίοδο), ενώ η άμυνα με “double team” στον Λάνγκφορντ ήταν αποτελεσματική. Η Ούνικς όμως δεν θα μπορούσε να μην αντιδράσει. Ο Μάρκο Μπάνιτς και οι υπόλοιποι παίκτες βρήκαν τις λύσεις επιθετικά, βελτίωσαν και την αμυντική τους εικόνα και μείωσαν στον πόντο (32-33). Το πρώτο μισό του αγώνα πάντως ολοκληρώθηκε με 41-38 υπέρ της Μακάμπι.

Φυσικά είναι δύσκολο να κρατήσει τον Λάνγκφορντ τόσο χαμηλά όσο θα ήθελαν οι Ισραηλινοί. Ο Αμερικανός γκαρντ ανέβασε ρυθμούς και βρήκε τον δρόμο προς το… πλεκτό αρκετές φορές στη συνέχεια και κατάφερε να βάλει την ομάδα του στο παιχνίδι της νίκης. Απέναντί του ωστόσο είχε έναν εξαιρετικό Ντέβιν Σμιθ, ο οποίος οδηγούσε επιθετικά τη Μακάμπι και την κρατούσε μπροστά στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 54-61.

Με ένα σερί 13-2, η Ούνικς κατάφερε να μπει στη θέση του οδηγού στην αρχή της τελευταίας περιόδου κερδίζοντας με 67-63, ωστόσο η αντίδραση από τη Μακάμπι ήρθε άμεσα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 71-69. Ο Σόνι Ουίμς έκανε το 69-73, 41” πριν το τέλος, ενώ ο Λάνγκφορτ… έφαγε στην επόμενη φάση μπλοκ από τον Ντέβιν Σμιθ. Η μπάλα χάθηκε για τη Μακάμπι, ο Βορόνοφ έβαλε 1/2 βολές, όπως και ο Σίλι για τη Μακάμπι 9” πριν το τέλος. Το σκορ έγινε 70-74 και το μόνο που κατάφερε ο Λάνγκφορντ ήταν να ευστοχήσει στην εκπνοή και να κάνει το τελικό 73-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 38-41, 54-61, 73-74.